BERLYNAS: ką būtina pamatyti Berlyne?

Rašiau apie skrydį į Berlyno Brandeburgo oro uostą (ir kaip nuo jo pasiekti Berlyno centrą), taip pat dalinausi detalia informacija apie viešąjį Berlyno transportą.

O ką pamatyti, aplankyti Berlyne, Vokietijos sostinėje?
Priklauso tik nuo Jūsų poreikių ir turimo laiko. Jei jo daugiau, po šio įrašo būtinai ir KĄ DAR APLANKYTI BERLYNE paskaitykit.

Aš dalinuosi šiame įraše apie tai, ką pamatyti Berlyne, naudingomis nuorodomis, informacija, gidu po Berlyną ir galimu kelionės planu, kuris gali Jums praversti. Ilgai dėliojau savo kelionės planą, tad tikiu, jog bus naudinga ir Jums.

Sklandžios ir įdomios kelionės Berlyne!

Berlyno pasas

Pasvarstykite, ar Berlin WelcomeCard būtų neblogas variantas Jūsų atveju. Ji galioja pasirinktinai 2-6 paras, į ją įskaičiuotas Berlyno transportas ABC (visoms) zonoms ir nuolaidos įvairiems muziejams, Berlyno pramogoms, turams ir lankomoms vietoms. Kaina prasideda nuo 31

Eskursijos po Berlyną

Labai geras būdas koncentruotai ir greitai pažinti Berlyną ir jo istoriją, tai nueiti į kokį nors turą po Berlyną. Jų būna labai įvairių, tad pasiūlysiu Jums kelis populiariausius ir geriausiai įvertintus variantus:

Berlynas: Trečiojo Reicho ir Šaltojo Karo turas – ekskursija pėščiomis trunka dvi valandas, su gidu – anglų arba vokiečių kalba. Labai naudinga istorija besidomintiems. Praeisite Reichstagą, Holokausto memorialą, Hitlerio bunkerį ir kelis kitus. Kaina asmeniui 19.90

Powered by GetYourGuide

Yra gerų variantų ir ekskursijų po Berlyną su dviračiais, kurių metu suteikiamas ir dviratis, pamatomos populiariaurios Berlyno lokacijos, turas trunka 3-3.5 valandas. Norint pasportuoti ir tuo pačiu daug pamatyti ir išgirsti, labai geras pasiūlymas. Žmogui 34

Powered by GetYourGuide

Norint kojas pailsinti – Hop-On-Hop-Off turistinis autobusas yra labai patogus variantas.
Taip pat labai rekomenduoju paplaukti laivu Berlyne valandos kruizas atveria pasakiškus vaizdus ir tikrai labai gera patirtis, pati plaukiau ir nenusivyliau.

Ką pamatyti, aplankyti ir veikti Berlyne?

Berlynas turi daug, ką pasiūlyti. Tiek istorijoms entuziastams ar norintiems daugiau sužinoti, tiek meno ir kultūros gerbėjams, vertinantiems architektūrinius lobius, o ir gatvės meną, hipsterišką dvasią ir labai įvairų ir nepralenkiamą naktinį gyvenimą…

Keliaujant savarankiškai, labai verta kokią ekskursiją arba audio gidą (jų čia apstu) įsigyti, nes per nedidelį laiko tarpą pavyksta itin daug sužinoti ir kokybiškiau patirti Berlyno istoriją, kultūrą ar tiesiog gyvenimą.

Viso Berlyno per kelias dienas nepažinsit, bet susipažinti galima.

Pristatau vietas ir objektus Berlyne, kuriuos tikrai verta pamatyti ir aplankyti:

Alexanderplatz

Aleksandro aikštė yra vienas iš pagrindinių Berlyno transporto mazgų. Per Alexanderplatz važiuoja trys ubahn linijos, kelios sbahn linijos, keli regioniniai traukiniai, tramvajai ir autobusai.

Prie pat stoties yra didelė atvira aikštė, kurioje dažnai vyksta renginiai, pavyzdžiui, kalėdinės mugės ir kiti festivaliai. Čia taip pat rasite daugybę parduotuvių.

Nepraleiskite pro akis ir World Time Clock – tai laikrodis, rodantis laiką skirtingose pasaulio vietose tuo pat metu. Yra kaip technikos ir meno kūrinys, kurį Berlyne verta pamatyti. Beje, yra nemokamas audio-gidas, kurį galite panaudoti, norint geriau apsidairyti po Alexanderplatz ir apylinkes.

world time clock and tv tower in the backround in berlin germany, berlynas, berlyne ka pamatyti, laikrodis berlyne alexanderplatz,

Berlyno televizijos bokštas (Fernsehturm)

368 metrų aukščio televizijos bokštą Berlyne tikrai pastebėsite.

1969 m. spalio 3 d. sovietai iškilmingai atidarė Berlyno televizijos bokštą, kuris buvo specialiai pastatytas taip, kad būtų matomas beveik iš bet kurios Berlyno vietos.

Powered by GetYourGuide

Iš pradžių sovietai norėjo, kad televizijos bokštas simbolizuotų komunistinės Rytų Vokietijos stiprybę. Tačiau šiandien jis simbolizuoja Vokietijos susivienijimą ir yra paties Berlyno simbolis.

Televizijos bokšte liftu galite pakilti į maždaug 200 m aukštyje esančią apžvalgos aikštelę, iš kurios atsiveria fantastiški miesto vaizdai. Kitame aukšte taip pat yra besisukantis restoranas.

Bilietus verta pirkti iš anksto, nes vietoje laukti gali tekti stovėti valandą ar ilgiau (ypač sezono metu).

Eidami nuo Televizijos bokšto link Berlyno Katedros, dar apžiūrėkite ir Neptūno fontaną (Neptunbrunnen), pastatytą 1891 metais.

Neptunbrunnen berlin, fontanas berlyne, neptuno fontanas berlynas, fountain neptune berlin germany

Taip pat dar šalia pamatysite protestrantų bažnyčią, kurioje ligi šių dienų vyksta pamaldos – tai XIII amžiaus Šv. Marijos bažnyčia (Marienkirche arba St.-Marien-Kirche) – galite nemokamai užeiti, tik laikykitės rimties. Man ypač dėmesį paliko disco rutulys su kryžiaus holograma ant jo altoriaus vietoje. Labai neįprastas reginys.

Berlyno katedra (Berliner Dom)

Berlyno katedrą rasite muziejų saloje. Tai graži protestantų XV am. katedra.

Šaltojo karo metais ji buvo Rytinėje dalyje, ir nors buvo atlikti tam tikri restauravimo darbai, katedra buvo visiškai atkurta tik praėjus keleriems metams po Berlyno sienos griūties.

Katedroje vyksta ekskursijos (ne mišių metu), pats lankymas mokamas.
Galima užlipti 270 laiptelių ir pamatyti gražią Berlyno panoramą.

Rekomenduoju nusipirkti lankymo bilietą su audio gidu (anglų kalba), kad patirtis būtų gyvesnė ir daugiau sužinotumėte, atkreiptumėte dėmesį į reikšmingas detales.

berlyno katedra ir televizijos bokštas fone, berliner dom, berlin cathedral, berlyne ka pamatyti

DDR muziejus

Prie Berlyno katedros, rasite ir DDR muziejų, kuris nukels į Rytinės Vokietijos pasaulį ir kaip atrodė žmonių gyvenimas ir aplinka Šaltojo Karo metu padalintame Berlyne, Vokietijoje. Muziejus tikrai labai įdomus, inovatyvus ir vertas dėmesio. Bilietai po 13.50

Powered by GetYourGuide

Muziejų sala Berlyne

Muziejų sala tai penkių įspūdingų kultūros ir istorijos lobius eksponuojančių muziejų kompleksas.
Tai vienas iš trijų į UNESCO paveldą įrašytų Berlyno objektų.

Muziejų saloje rasite šiuos muziejus:

berlyno muzieju sala, berlyne muziejai, bode museum berlin and sculpture from the back

Muziejai nedirba pirmadieniais.

Jei norisi ir yra laiko visus muziejus aplankyti – tuomet labai apsimoka Berlyno muziejų salos pasą nusipirkti. Tiesa, viską per vieną dieną reiks apžiūrėti, bet nemažai sutaupysit. Kaina 24 € asmeniui.

Powered by GetYourGuide

Dar yra kitas geras variantas tai Museum Island Welcome Card, kuri suteikia ne tik nemokamą Muziejų salos muziejų lankymą, bet ir 72 valandas neribotą Berlyno viešąjį transportą, o dar ir nemažai nuolaidų kitiems populiariems Berlyno objektams ir pramogoms, ekskursijoms. Kaina 54

Powered by GetYourGuide

Berlyno kruizas – ekskursija laive

Ką labai rekomenduočiau, ypač neturint Berlyne itin daug laiko, tai pasiplaukiojimas laivu ir valandos ekskursija. Labai malonus potyris, o ir pamatysite tiek Berlyno katedrą, tiek muziejų salą ir kitus pagrindinius Berlyno monumentus. Taip pat gausite audio-gidą, kur galėsite pasirinkti norimą kalbą ir sužinoti daugiau istorijos ir įdomių faktų.
Kaina žmogui 21.90

Powered by GetYourGuide

Gendarmenmarkt

Po muziejų salos aš patraukiau iki Gundarmenmarkt.
Tai viena gražiausių Berlyno aikščių.

Joje stovi įspūdinga pastatų trijulė: Prancūzų katedra, Vokiečių katedra ir Konzerthaus.
Čia vyksta ir garsiosios kalėdinės mugės žiemos metu.

Verta užlipti į Prancūzų katedros viršų, iš kur atsiveria nuostabūs aikštės ir centrinio Berlyno vaizdai.
Lipimas tik laiptais, 6,5 €, su audio-gidu 10 €,.

Gendarmenmarkt french cathedral, berlyne prancūzų katedra

Teroro topografijos muziejus

Teroro topografijos muziejus įsikūręs toje vietoje, kur 1933-1945 m. buvo gestapo ir sovietų būstinė. Čia buvo organizuojami nacių priešininkų persekiojimai ir žudynės, taip pat čia buvo koordinuojamas žydų, romų genocidas.

Dabar čia prisimenama skaudi istorija ir perspėjama, kad praeities siaubai negali pasikartoti. Muziejuje esančiose ekspozicijose, pasitelkiant nuotraukas ir dokumentus, lankytojams pasakojama apie čia organizuotus tragiškus nusikaltimus. Čia taip pat yra ilgas Berlyno sienos ruožas, kuris vis dar stovi.

Lankymas nemokamas. Man buvo tikrai įdomu, patiko ir drąsiai rekomenduoju visiems. Viskas vokiečių ir anglų kalba.

Teroro topografijos muziejus berlyne, topography of terror berlin

Muziejus netoli „Checkpoint Charlie“, kurį daug kas nori pamatyti Berlyne, nors dabar tai nelabai įspūdinga vieta, palyginus su kitais Berlyno memorialais.

Po šiuos objektus ir aplylinkes organizuojamas populiarus turas : Berlin: Third Reich and Cold War Walking Tour – istorijos entuziastams ir tiesiog turint laiko labai verta užsisakyti. Turai vykdomi anglų arba vokiečių kalbomis. Kaina asmeniui 19.90 , trukmė apie dvi valandas.

Powered by GetYourGuide

Beje, jei tik Berlyne turite daugiau laiko, aplink „Checkpoint Charlie“ rasite ir dar kelis įdomius muziejus.
Vienas jų tai Berlyno sienos muziejus, bilietai 17.50 .

Yra ir nemokamas žydų muziejus, kuriam reikia įsigyti nemokamą bilietą, jei nenorite stovėti eilėse ir patekti norimu laiku. Arba dar geresnis variantas – turas po žydų muziejų6 €.

Dar netoliese ir Berlyno akvariumą SEA LIFE rasite, tad gyvūnų gerbėjams ir keliaujantiems vaikams nuo istorijos pamokų pailsėti galima čia.

Kaip ir Madame Tussaud vaškinių skulptūrų muziejuje – galima ir kombinuotą bilietą (Sea Life ir Madame Tussaud) pirkti, norint aplankyti abu muziejus ir sutaupyti.

Powered by GetYourGuide

Dar viena pramoga, kurią praėjau, tai naujas TRABIWORLD pramogų-automobilių parkas, nuo kurio vintažinėmis mašinomis galite keliauti po ekskursijas Berlyne ar po Berlyno Safarį. TRABIWORLD įdomi Berlyno pramoga.

trabiworld berlin

Holokausto memorialas Berlyne

Memorialas nužudytiems Europos žydams, dažnai vadinamas Holokausto memorialu, skirtas pagerbti daugybę žydų tautybės žmonių, kuriuos nužudė nacių režimas.

Šį memorialą sudaro 2711 įvairaus aukščio betoninių blokai, o žemė, ant kurios jie stovi, yra nelygaus šlaito, panašaus į bangą.

holokausto memorialas berlyne

Po juo muziejuje yra eksponuojami aukų laiškai, dienoraščiai, nuotraukos ir biografijos, padedančios gyviau perteikti vykusios tragedijos siaubą. Lankymas nemokamas. Tad būtinai užeikite į tą muziejų apačioje – ten pateiktos žmonių istorijos, tikrai puiki ekspozicija, beje yra tualetas (aktualu turistaujant).

Neišsigąskite, kad stovi darbuotojai prie nusileidimo į muziejų – jie jus praleis ir nusileidus apsauga peršvies ir patikrins Jūsų daiktus ir galėsite ramiai lankytis. Išeinant yra dėžutė, kur galite palikti piniginę auką.

berlyno holokausto memorialo muziejus, holokausto muziejus berlyne

Brandeburgo vartai

Pirmą dieną užbaigti galite ties Brandeburgo vartais, bet galite pamatyti daugiau ar mažiau per dieną, priklausomai, į kuriuos muziejus užėjote, kokiu tempu judėjote. Mano diena pasibaigė čia. Dar aplankiau ir šalia esantį Tiergarten parką, kuriam verta skirti daugiau laiko. Bet prisėsti ir suvalgyti jame sumuštinį tikrai verta.

Powered by GetYourGuide

Brandeburgo vartai yra vieninteliai išlikę Berlyno miesto vartai.
Nors jie buvo įkvėpti Atėnų Akropolio, pastatyti 1700 m. pabaigoje.
Jie stovi ties kadaise Rytų ir Vakarų Berlyną skyrusia linija.
Šiandien Brandeburgo vartai simbolizuoja Berlyno ir Vokietijos susivienijimą.

brandeburgo vartai berlyne

Reichstagas

Nuo jo pradedu antrąją dieną Berlyne.
1894 m. atvertas Reichstagas yra unikalus pastatas su stikliniu kupolu, kuriame įsikūrusi Vokietijos vyriausybė.

Labai verta aplankyti Reichstago kupolą, atsiveria puiki panorama, ir pasinaudoti audio-gidu, jei tik pavyks. Į jas būtina registruotis iš anksto. Aš mėginau ir pavėlavau – tad kuo anksčiau užsiregistruokite, jei norite pasinaudoti proga. Tai reikia padaryti ŠIAME PUSLAPYJE. Kartais pavyks gauti vietą už savaitės, o kartais tik už kelių mėnesių.

Taip pat geras variantas ir turai, bet juos irgi būtinai reikia užsirezervuoti iš anksto.
ŠIS TURAS yra labai geras variantas, itin populiarus, apdrodantis apylinkes ir patį Reichstagą, jo vidų (vyksta vokiečių ir anglų kalbomis).

Powered by GetYourGuide

Ašarų namai (Tränenpalast)

Tränenpalast rasite Berlyno Friedrichstraße traukinių stotyje.
Ašarų rūmai ir buvo pastatyti 1962 m. Iš pradžių Rytų Vokietijos diktatūra juos naudojo kaip išvykimo terminalą žmonėms, išvykstantiems iš Rytų Berlyno į Vakarų Berlyną.

asaru namai berlyne muziejus, berlyno nemokami muziejai, ka pamatyti berlyne, tranenpalast berlin

Šioje vietoje daugeliui žmonių buvo neleidžiama patekti prie sienos, o pasieniečiai su ašaromis akyse vertė žmones palikti savo šeimas ir draugus. Šiandien muziejus primena apie Vokietijos atsiskyrimą ir visas su tuo susijusias išlietas ašaras.

Apsilankę Ašarų rūmuose galite apžiūrėti parodą, kurioje eksponuojami dokumentai, filmai, originalūs daiktai ir nukentėjusių asmenų interviu.

Ašarų rūmų muziejuje yra nemokamas audiogidas, kuris jus supažindins su nuolatinėmis ekspozicijomis ir papasakos apie šios vietos istoriją. Jis parengtas vokiečių, anglų, prancūzų, ispanų ir italų kalbomis.

Man šis muziejus labai patiko, buvo itin įdomios ekspozicijos, rodoma televizijos medžiaga ir rytų vokietijos propaganda, televizijos reportažai apie tuos pačius įvykius iš rytų ir vakarų Berlyno pusės. Tikrai verta atidžiai paskaityti, apžiūrėti visą nedidelio muziejus autentišką turtą.

berlin wall museum in tears house, tranenpalast berlin history berlin wall museum, berlyno sienos muziejus asaru namai

Lankymas nemokamas. Turėkite tik eurą ar du spintelei, kur reiks palikti kuprines (jei tokias turėsite). Yra nedidelė suvenyrinė.
Nedirba pirmadieniais.

Tiergarten

Atvertas 1527 m. Tiergarten tuomet buvo karališkasis medžioklės plotas, o dabar yra vienas populiariausių Berlyno parkų. Jis pačiame miesto centre, į vakarus nuo Brandeburgo vartų, ir yra didžiulis. Atviras visą parą.

Į jį užsukau ne kartą, tai iš vienos pusės, tai iš kitos.
Galite įsigyti Tiergarten audio gidą (anglų kalba) vos už 5 € , kuris pavedžios po šį didžiulį parką ir padės kokybiškiau jį apžiūrėti ir daugiau sužinoti.

Ten verta pamatyti ir monumentą nužudytiems ir represuotiems nacių režimo homoseksualiems asmenims, taip pat ir romams, žydams.

Buvo keista aptikti ir milžinišką monumentą sovietų kariams su prierašu “tegyvuoja sovietų sąjunga”. Jis paliko kartų skonį burnoje, nes tikrai norėtųsi, kad ir apie sovietų terorą ir kruvinus nusikaltimus kalbėtume kaip ir apie nacių…

Pergalės kolona (Siegessäule)

Pergalės kolona buvo pastatyta kaip paminklas Prūsijos pergalei Prancūzijos-Vokietijos kare ir iš pradžių stovėjo priešais Reichstagą. 1938 m. Hitleris liepė ją perkelti į dabartinę vietą Tiergarten parko viduryje, prie žiedinės sankryžos, kur susikerta keli pagrindiniai keliai.

Kolonos aukštis 67 metrai. Už nedidelį moksestį galima užlipti 285 laiptelius ir pasiekti apžvalgos aikštelę, iš kurios atsiveria puiki Berlyno panorama. Tai biudžetinė alternatyva Berlyno Televizijos bokštui.

Berlyno zoologijos sodas

Berlyno zoologijos sodą taipogi rasite Tiergarten parke.
Oficialiame puslapyje rasite kainyną ir visą informaciją. Tiesa, šiuo metu, 2024 vasaros pradžioje, akvariumas yra rekontuojamas, tad atkreipkite dėmesį į tai.

Beje, Berlyno zoologijos sode yra bagažo saugykla, jei jos reiktų.

Tempelhof

Tempelhofer Feld tai buvęs oro uostas, kuris dabar yra didžiulis parkas. Jis kiek toliau nuo Berlyno centro, bet tai graži, erdvi ir vietinio jaunimo mėgstama vieta, turinti savo autentišką aurą.

1948-1949 m., Berlyno blokados metu, šiame oro uoste vyko Berlyno oro pervežimas, kurio metu Vakarų Berlynas buvo aprūpinamas prekėmis, nors sausumos keliai buvo užblokuoti. Tempelhofo oro uostas veikė net ir nugriovus Berlyno sieną bei susijungus Rytų ir Vakarų Vokietijai. Oro uostas buvo uždarytas tik 2008 m.

2010 m. jis vėl atidarytas kaip viešasis parkas, o kilimo ir tūpimo takas ir oro uosto pastatas išliko.
Tai labai tinkama vieta praleisti antrosios dienos Berlyne pabaigą, nueiti dar į kokį barą…

Berlyno sienos memorialas Bernauer gatvėje

Berlyno siena buvo ir tebėra svarbi miesto identiteto ir istorijos dalis. Nors yra daug įvairių vietų, kur galima sužinoti apie sieną, Bernauer Strasse Berlyno sienos memorialas yra vienas geriausių. Čia pradėjau trečiąją dieną Berlyne.

Šioje 1,4 km atkarpoje yra vienas iš paskutiniųjų išlikusių sienos fragmentų. Siena dalijo gatvę, kurios vienoje pusėje buvo pastatai Rytuose, o kitoje – Vakaruose.

Stenduose aprašoma, kaip atrodė gyvenimas rytinėje Bernauer gatvės pusėje prieš ir po sienos pastatymo, kaip ji paveikė rajoną, kaip žmonės bandė pabėgti. Ženklai ant žemės rodo, kur kadaise stovėjo daugiabučiai ir kur buvo įrengti pabėgimo tuneliai.

Maždaug pusiaukelėje pamatysite pastatą su bokšteliu, į kurį užlipę galėsite pamatyti sieną ir mirties ruožą.

East Side Gallery

Garsiausia Berlyno sienos atkarpa yra Rytų Berlyno (East Side) galerija. Ji 1,3 km driekiasi palei upę atkarpą ir yra išpuošta meno kūriniais. Garsusis Brežnevo bučinys irgi įamžintas čia – prie jo visi nori nusifotografuoti.

tourist girl with denim jacket and artwork from east side gallery in berlin behind her with suffering faces in blue shades, berlin east side gallery, berlyno sienos galerija, ka pamatyti berlyne, berlyno siena, berlynas, kelionduone

1989 m. griuvus Berlyno sienai, menininkai iš viso pasaulio atvyko čia tapyti freskų ant sienos, kad pagerbtų suvienytą Vokietiją ir primintų pasauliui apie čia vykusius baisius dalykus. Bėgant metams menas evoliucionavo, tad darbai mainėsi, kaip ir pati Vokietija.

Jei tik suprantate angliškai, labai rekomenduoju ŠĮ AUDIO GIDĄ įsigyti, kuris leis savarankiškai geriau pažinti Berlyno sienos galeriją, papasakos reikšmingas detales, atkreips dėmesį į kūrinius, kuriuos matote priešais.

Lankymas nemokamas. Prie populiarių paveikslų bus eilės, norinčių fotografuotis, tad būkite kantrūs.
O ir kur minios, ten būkite kiek budresni ir saugokite asmeninius daiktus.

Sieną galite pradėti lankyti iš tos pusės, kurios norite, tai nėra svarbu. Šalia jos upė, graži krantinė, kur galima gražiai pasėdėti, yra kelios kavinės.

rivver and couple relaxing near east side gallery in berlin

Galite iš čia ir ekskursiją bei pasiplaukiojimą laivu apturėti – smagi pramoga, leidžianti pamatyti miestą ir pailsinti kojas.

Powered by GetYourGuide

Charlottenburg rūmai

1695 m. pastatyti barokiniai rūmai buvo pavadinti Sofijos Šarlotės vardu ir tarnavo kaip jos vasaros rezidencija. Tai nuostabūs rūmai su puošniais interjerais ir puikiais sodais, kuriuos įkvėpė Versalio rūmai.

Viduje rasite muziejų, galėsite daugiau sužinoti apie rūmų istoriją bei pasigrožėti sodais.

Powered by GetYourGuide

Galite įsigyti ir bilietą į muziejų kartu su audio gidu arba audio gidą (angliškai) atskirai.

Buvau gegužės paskutinėmis dienomis, bet sodai nepasirodė ypatingi. Pasivaikščioti smagu, gražus tvenkinys, bet pats sodas nei žydėjo, nei atrodė tinkamai apsodintas ir sutvarkytas. Galbūt pataikėme pertvarkos laikotarpiu, todėl taip nepasisekė, net nežinau. Verta nueiti, bet patys sodai man didelio įspūdžio nepaliko.

charlottenburg palace garden, berlyno sodai

Labai įdomu tik tai, kad mano kelionės metu visi Šarlotės rūmai Berlyne buvo papuošti spalvotomis LGBTQ+ vėliavomis. Neradau jokio stendo ar prierašo, kodėl. Gal dėl artėjančio pride mėnesio – birželio?

charlottenburg palace berlin and pride flags, berlyno sarlotes rumai, ka pamatyti berlyne, charlottenburg berlin visit

Netoli Šarlotės rūmų, yra ir Bröhan muziejus, į kurį verta nueiti, jei tik turite laiko. Tai art-deco, meno ir architektūros, funkcionalizmo muziejus. Bilietai po 8 €.

Beje, netoliese mažoje kavinukėje, kurioje priima tik grynais, pavadinimu &coffee gėriau kavą su tikriausiai skaniausi ragautu morkų pyragu… Jų adresas Nehringstraße 6, 14059 Berlin, Germany, jei irgi norėtumėt užsukti. Netikėtai ten pasislėpiau nuo lietaus, bet buvo labai malonu pailsėti ir paskanauti.

Kaiser Wilhelm Memorial bažnyčią

Tai viena svarbiausių Berlyno bažnyčių. Buvo pastatyta 1890 m., tačiau 1943 m. ją smarkiai apgriovė Antrojo pasaulinio karo oro antskrydžiai.

Įdomu tai, kad bažnyčia nebuvo atstatyta, o palikta tokia, kokia buvo po karo. Berlyniečiai ją praminė Der Hohle Zahn – pažodžiui „Tuščiaviduris dantis“. Tai kraupus karo naikinamosios galios priminimas.

Man ji paliko didelį įspūdį, tikrai autentiškas reginys.

Kaiser Wilhelm Memorial church in berlin, Kaiser Wilhelm Memorial baznycia berlyne, berlyne pamatyti

Ekskursijos rengiamos kelis kartus per dieną, ir nors jos teoriškai nemokamos, bažnyčia prašo paaukoti bent 5 eurus. Kai buvau aš, buvo remontuojama, tad jos, deja, nevyko. Bet apžiūrėkite iš visų pusių, apeikite, tikrai įspūdinga.

sculptures on Kaiser Wilhelm Memorial church in berlin, berlyno kaiser wilhelm memorial bažnyčia

Bažnyčioje (na, šalia jos, moderniame priestate) rengiami ir kokybiški koncertai, daugiausiai klasikinės muzikos. Jei turite laiko ir esate tokių pramogų gerbėjai – apsilankykite. Jau vien ten būnant buvo stendas ir reklamavo koncertus, tad tai dažnas įvykis, ypač sezono metu.

Powered by GetYourGuide

Šalia šios bažnyčios rasite daug restoranų, parduotuvių, kavinukių. Prie pat ir garsus Berlyno prekybos centras KaDeWe – jame pasivaikščiojau. Daug prabangos prekinių ženklų, nuo kvepalų iki batų, bet yra ir vietų overpriced kavos išgerti su kruasanu ar vokiškų knygų pavartyti Nepaliko įspūdžio, ne mano vieta. Bet čia rasite nemokamą tualetą, kas visą dieną turistaujant yra didelis pliusas.

KaDeWe supermarket in Berlin Germany, kadewe shopping center in berlin from outside, berlyno prekybos centras kadewe

Ką dar aplankyti ir pamatyti Berlyne?

Apie tai atskiras įrašas, kuriame ir Berlyno muziejai, galerijos, parkai, barai… Jei tik laiko Berlyne daugiau ar lankotės ne pirmą kartą, o gal ir domina mažiau turistinės vietos, tuomet peržvelkite, ką dar Berlyne aplankyti.

Sachsenhausen koncentracijos stovykla

Tai pusdienio kelionė iš Berlyno. Jei tik turite laiko – verta aplankyti Sachsenhausen koncentracijos stovyklą, kurioje naciai žvėriškai kankino ir žudė, išnaudojo nekaltus žmones, daug žydų kilmės asmenų. Pamatyti savo akimis tokias vietas nėra malonu, bet reikalinga. Istorija turi likti gyva, idant nepasikartotų.

Keliauti galite savarankiškai arba su gidu ir visa kelione nuo Berlyno (pirmyn-atgal), nusipirkus turą.

Powered by GetYourGuide

Turų variantų rasite įvairių, pasirinkite sau tinkamiausią. Su gidu keliauti tikrai verta, nes potyris bus gyvesnis, daugiau sužinosite. Yra ir turų, kurių metu ir Sachsengausen stovyklą, ir Potsdamą aplankysite.

Powered by GetYourGuide

Jei važiuosite iki Sachsenhausen koncentracijos stovyklos memorialo patys, tuomet nusipirkite ABC zonoms tinkamą bilietą – jums tiks S-Bhn: S1 (kryptis- paskutinė stotelė Oranienburg). Išlipę Oranienburg stotyje, toliau pavažiuokite su 804 (kryptis Malz/Anker) arba 821 (Tiergarten) autobusu.
Iš autobuso išlipkite stotelėje Gedenkstätte. Kelionė nuo Berlyno užtruks apie 1 h – 1h 30min (priklauso, kiek teks laukti autobuso ar traukinio).
Autobusai važiuoja retokai, jei laukti reiks ilgai, galite per nepilną pusvalandį tą kelią įveikti ir pėščiomis.

Pats įėjimas į muziejų nemokamas. Laikykitės rimties.

qoute from prisoner of the sachsenhausen concentration camp berlin

Potsdamo kruizas

Paskutinei dienai aš rinkausi judėti link Potsdamo. ŠIS kruizas-ekskursija/pasiplaukiojimas laivu yra maždaug tarp Berlyno ir Potsdamo (dar B zonoje, tad užtenka bilietų AB zonoms).

Nuvažiavau metro iki Wannsee stoties ir tuomet jau prie pat yra uostas, iš kur išplaukė laivas. Buvo malonios trys valandos, galima užsisakyti užkandžių, gėrimų. Yra audio gidas (vokiečių ir anglų kalbomis). Aplink gamta, matosi gražūs statiniai, į UNESCO paveldą įrašytos vietos.

berlin potsdam heritage boat tour, potsdam boat tour, ekskursija laivu berlynas potsdamas, potsdamas laivu, plaukimas laivu berlyne, potsdamas

Buvo gera pailsinti kojas, patiko, pasitaikė malonus oras. Galima sėdėti atvirai ant stogo, bet jei oras prastesnis, staliukai yra ir viduje, uždarai, stebint aplinką pro langą. Turas truko net tris valandas. Savo kainos tikrai vertas.

Powered by GetYourGuide

Po jo galite grįžti į Berlyną, apžiūrėti Potsdamą ar judėti į Brandeburgo oro uostą. Kaip tik norite.

Aš, kiek suspėjau, apžiūrėjau Potsdamą ir iš ten važiavau traukiniu į oro uostą, kur laukė vėlyvas skrydis namo, į Vilnių.

Potsdamas

Jei turite laiko ir noro – tikrai verta ir po Potsdamą pasivaikščioti.
Ar, jei kojos pavargo, hop on-hop off autobusu pasivažinėti ir išlipti prie monumentų.

Potsdame irgi yra, ką pamatyti. Bet svarbiausi objektai tai – Sanssouci rūmai, sodai ir muziejus.
Taip pat naujieji rūmai. Tikrai verti dėmesio ir laiko.

Potsdamas yra jau C Berlyno transporto zonoje, tad jam tiks ABC (visų zonų) Berlyno viešojo transporto bilietai. Mes pirkome tiesiog dienos bilietą ABC zonoms, nes taip buvo patogiau.

Apie Potsdamą papasakosiu atskirame įraše.
Bei apie tai, kaip nusigauti nuo Berlyno į Potsdamą yra patogiausia ir greičiausia.

O ir matau, kad dar apie Berlyno lankytinas vietas turiu, ką pasakyti, tad apie tai, ką aplankyti dar Berlyne rasite atskirame įraše.

Iki susikeliavimo!

PS:. Pirkdami bilietus ar įsigydami turus per pateiktas nuorodas, padedate šiam puslapiui, nes Jums tai nieko nekainuoja, o aš gaunu mažą komisinį mokestį. AČIŪ.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *