Kelionė į Cinque Terre: Italijos miestelių svaigulys Rivjeroje.

Kaip nekantrauju Jums papasakoti apie gražiuosius Cinque Terre miestelius Italijoje!
Italijoje keliavau nemažai – dalijausi įrašais apie Veneciją (ir salas Burano, Murano), Veroną, Trento miestą, Romą, Boloniją

Kuo ypatingi CINQUE TERRE miesteliai?

Itališkai Cinque Terre – reiškia ‘penkios žemės’. Tai raižytas Italijos Rivjeros pakrantės ruožas Ligurijos regione, šiaurės vakaruose.

Cinque terre sudaro 5 kaimai: Monteroso al Marė, Vernaca, Kornilija, Manarola ir Riomadžorė. Šios gyvenvietės įsikūrusios tiesiai ant vaizdingų Ligūrijos jūros pakrantės skardžių, įrengus specialias terasas.

Čia  žmonės tradiciškai verčiasi žvejyba, pakrančių terasose augina vynuoges ir alyvuoges, gamina vyną (vietinės rūšys – Cinque Terre ir Sciacchetrà).

1999 m. buvo sudarytas Cinque Terre nacionalinis parkas, o dar 1997 m. šis vaizdingas Ligūrijos kraštas įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą (drauge su Portovenere ir keletu aplinkinių salų).

Seniau tai buvo mažai kam iš svetimšalių žinomi kaimai, bet vėliau turistai atrado šias nuostabias vietas ir dabar čia labai labai keliautojų – mes keliavome pavasarį, Balandžio pradžioje, ir jų buvo nemažai, bet vasaros sezonu teks tikrai pasigrumdyti ir pavargti nuo šurmulio ir žmonių kiekio.

Kaip aplankyti CINQUA TERRE miestelius Italijoje?

Atskridome į TURINĄ, o iš ten traukiniu į GENUJĄ, nuo kurios jau lengva Cinqua Terre miestelius pasiekti.

Traukinius galite rasti Rail Europe , Train Line platformose. Taip pat OMIO (ne tik traukinius, bet ir autobusus).

Mes važiavome iš Genujos miesto traukiniu. Galima važiuoti iki Levanto arba iki pat Monterroso – priklausomai nuo traukinio maršruto. Jums tiks traukiniai, važiuojant link La Spezia miesto. Tokia kelionė truks apie 1h 40min, bilietas kainuos nuo 9-10eu asmeniui į vieną pusę (tuo metu, kai važiavau – kainas visada pasitikrinkite tuo metu, kai vykstate patys).

Tik patariu bilietus nusipirkti iš anksto – Cinque Terre iš ryto nori pasiekti labai daug turistų ir mes praradome beveik dvi valandas, nes traukinys, kuriuo planavome vykti, buvo perpildytas ir nebuvo nei vienos vietos – teko laukti sekančio. Jie važiuoja pakankamai dažnai, bet laikas ne guminis. Vasaros sezonu labai rekomenduočiau apsirūpinti iš anksto. Bilietus galite nusipirkti OMIO svetainėje.

Turiu nuvilti, bet, jei keliaujaute su savo automobiliujį reikės palikti kažkur aplinkiniuose miesteliuose ar miestuose, į pačią Cinque Terre neįvažiuosite. Galima privažiuoti į La Spezia arba Levanto ir palikus automobilį keliauti pėščiomis arba traukiniu.

Cinque Terre train card  – keliautojo kortelė

cinque-terre-card

Atvažiavus – reikia eiti š turistų informacijos centrą, kur nusipirksite Cinque Terre bilietą – “pasą” (Cinque Terre card).

Jį pirkti galima vienai arba dviems dienoms.

Su juo visą tą laikotarpį bus nemokami traukiniai Levanto – Cinque Terre – La Spezia maršrutu (pirmyn ir atgal), nemokami stotyse esantys tualetai, bevielis internetas stotyse, nemokami keliavimo takai pėščiomis ir “Cinque Terre” nacionalinis parkas, jame esantys autobusai. Daugiau informacijos: Čia .

Powered by GetYourGuide

Mes keliavome dviese ir Cinque Terre buvome vieną dieną be nakvynės – nakvoti grįžome į Genują. Pirkome dienos pasus – jie kainavo po 16eu asmeniui. Tokia kaina už bilietą suaugusiam yra sezono metu, kuris prasideda Kovo 16d  ir baigiasi  Lapkričio  3d.
Jei važiuojate kitu metu – tada bilietas kainuos kiek pigiau – 13 eu.

Vaikams 4 – 12 metų amžiaus kainos ne sezono metu –  7,30eu, sezono – 10eu.
Iki ketverių – nemokama.

2 dienų pasas kainuoja 23eu (ne sezono metu) ir 29eu (sezono metu).
Trijų dienų bilietas galimas tik sezonu metu ir kainuoja 41eu,

Dar yra galimybė įsigyti šeimos bilietą. Jis galioja dviems suaugusiems ir dviems vaikams iki dvylikos metų. Galioja dieną.  Ne sezono metu kaina 31,50eu, sezono metu – 42eu.

Powered by GetYourGuide

Ją pasižymėsite lipdami pirmą kartą į traukinį ir ji galios visą tą dieną minėtu maršrutu.

Miesteliai yra išsidėstę nedideliais atstumais – važiuoti reikia 3-8min traukiniu nuo vieno miestelio į kitą  ir traukiniai važiuoja maždaug kas pusvalandį ar net dažniau.

Cinque Terre Trekking Card

cinque-terre-card-trekking

Yra variantas – pirkti “Cinque Terre” kortelę, į kurią įeina viskas, išskyrus traukinius. Ji aktuali tiems, kurie nori keliauti pėščiomis per apžvalginius takus, stovyklauti ir ugdyti ištvermę. Jie vadinasi “Trekking card” ir kainuoja mažiau. Kainos visais metų laikais tos pačios.

Kiekvieną miestelį galima pasiekti pėščiomis, bet vienos dienos visiems tikrai nepakaks, o ir teks nueiti daug kilometrų, daug kopti. Patiks sportininkams. Tik geriau rinktis ne vasarą, kai prasideda karščiai. pavasaris tam tobulas.

Suaugusiam dienai 7,50eu, dviem dienom – 14,50eu.
4 – 12 metų vaikams: 4,50eu dienai ir 7,20eu dviem dienom.
Šeimai 19,60eu ir 31,50eu.
Žmonėms virš 70 metų: 6,00eu ir 10,00eu. 

Powered by GetYourGuide

Grupėms (iki 25 asmenų)
Dienos kortelė – 120,00 eu visiems. Jei žmonių daugiau – už kiekvieną papildomai po 5,00eu.

Nakvynė Cinqua Terre

Kiekvienas renkamės patogiausią variantą. Žinoma, galima apsistoti viename iš miestelių ir pajausti autentišką dvasią – bet, kur nėra transporto, nebus paprasta su lagaminais keliauti į kalvotus miestelius, o ir kainos nedžiugins. Jei netaupote – puiku. Bet, jei biudžetas ribotas – geriau pačiuose miesteliuose neapsigyvenkite. Bet, kas žino – gal atrasite laisvą hosteliuką? Pigiausių kambariai prasideda nuo 140 eu dviems nakčiai.

Jei esate su sava mašina – galite rasti kažkur netoli miestelių, bet nuošaliau. O, jei keliaujate traukiniais – tada patogiausia būtų apsigyventi La Spezia mieste. Bet, mums su Genuja irgi buvo patogu ir nenusivyliau tokiu sprendimu- ryte išvažiavome ir vėlai vakare pargrįžome greituoju traukiniu iš La Spezia į Genują.

Kiek reikia laiko Cinqua Terre miesteliuose? 

Viskas priklauso nuo poreikių. Važiuojant traukiniais – gali pakakti ir vienos dienos, bet ir tris bus, ką veikti. Mes buvome vieną dieną – pamatėme labai daug, bet reikėjo skubėti. Dvi dienos būtų kaip tik. Aišku, jei norėtumėte dar nueiti į muziejukus, užsiimti dar kokiomis papildomomis veiklomis – siūlyčiau Cinque Terre skirti tris dienas ir jų tikrai su kaupu pakaks. Subjektyviai vertinant.

Jei keliaujate pėščiomis – akivaizdu, kad laiko reikės daugiau. Priklausomai nuo to, kiek gebate nueiti ir kiek laiko paskirsite poilsiui, bet viską detaliai apžiūrėsite per 3-5 dienas.

Bet, jei galvojate, ar verta važiuoti dienai – tikrai verta. Pamatysite tikrai daug ir susipažinsite su Cinque Terre. Patys miesteliai nėra dideli, užtat vaizdai ir potyriai didingi.

Juk norisi ir pasigrožėti, pajausti vėją, paragauti maisto, apsipirkti – priklauso nuo Jūsų, kiek laiko norėsite ar galėsite čia pasilikti. O ir visada galima nusipirkti turą, kuris leis koncentruotai daug pamatyti ir nešvaistyti laiko klaidžiojimams, ieškojimams informacijos…

Monterosso al Mare

Tai pirmasis miestelis, kurį pasiekiame, keliaudami iš Genujos pusės. Būtent čia ir nusiperkame CInque Terre pasus – išėję iš stoties, netrukusi rasite ženklą į informacinį punktą, lipsite laiptais ir rasite kasas, ten bus ir automatai traukinio bilietams pirkti.

Nusileisite iš stoties ir jau visai šalia rasite viešą Fegina  paplūdimį (daug kur – jie privatūs).

Powered by GetYourGuide

Daug kavinukių – paragaukite šviežios picos. Eilėje teko ilgokai pasigrumdyti, bet buvo verta. O ir rageliai, pilni jūros gėrybių….nuodėme Cinque Terre jų neparagauti.

Pliažas akmenuotas ir maudytis čia basomis nesinorėtų. Pardavėjai bando parduoti dekius ir rankšluosčius, yra mokasi gultai. Iš tikro, buvo be galo gera Balandį atvykti čia ir girdėti jūros ošimą. Čia Ligurijos rami ir žydra kaip iš paveikslėlio jūra, kuri įteka į Tirėnų, o toji susilieja su Viduržemio.

Man patiko būti čia ne vasarą. Tiesiog tiek daug ramybės ir nėra besimaudančių – sėdi, žiūri į jūra ir tiesiog gera būti.

Monterosso yra didžiausias Cinque Terre kaimas (apie 1500 gyventojų) ir pats seniausias. Vietovė padalinta į dvi dalis – naująjį ir senąjį miestą. Palyginus su kitais kaimais, čia vyksta aktyviausias naktinis gyvenimas (dėl paplūdimių, kurių kitur nerasite).

Atsisukę veidu į jūrą senąjį miestą paliksite sau iš kairės, į dešinę keliauti nelabai verta.
Eikite į kairę – palypėjus vaizdas darosi vis įspūdingesnis. Gana greitai pasieksite  pakylimo taką į (Capuchin Monastery) – Kapucinų vienuolyną, (Church of San Francesco) Pranciškaus bažnyčią. Kapucinai čia atkeliavo dar 1618 metais. Dabar čia išvysite daug meno kūrinių – tarp jų ir garsaus Antoon Van Dyck darbus, daug kitų XVII-XVIII a kūrinių. Šalia yra ir sodas, vieta, kur gyvena patys vienuoliai. Ramybė, gražus vaizdas… tik teks gerokai palypėti.

Nusileidus, teks vėl gerokai paėjėti ir pamiklinti kojas ligi senojo miesto. Ten išvysite  (Church of St. John the Baptist) Jono Krikštytojo bažnyčią, pastatytą XIII-XIV a.
Šalia (Chapel of Mortis et Orationis) – barokinė tikėjimo kankinių ir maldų  koplyčia

Senajame mieste dar galite išvysti  (Soviore Sanctuary) – šventyklą.
Tai pati seniausia šventykla visoje Ligurijoje. Ji dokumnetuose minima jau 1225  metais.
Ši šventykla skirta Soviorės Madonai – jūros, jūrininkų globėjai. Tai bažnyčia, varpinė ir prieglauda. Ji renovuota ir jos struktūros plečiamos dar nuo XVII amžiaus, bet vis dar nebaigtos.

Iš senojo miesto grįžkite į traukinių stotį – ir važiuokite į Vernazza kaimą.

Vernazza

Vernaza, drįsčiau sakyti, pats gražiausias Cinque Terre kaimų. Nors ir vietovė 2011 metais išgyveno baisius potvynius ir labiausiai nukentėjo – tai vis dar labai graži vieta, nepraradusi nei kruopelytės žavesio.

Jei eisite – #2 kelias, maršrutu Vernazza – Monterosso yra vienas gražiausių ir padarysite nesvietiškai tobulų instagramui (ir ne tik) kadrų.

Mažiukas uostas apsuptas spalvotų namelių, pastatytų ant kylančios uolos. Viešbučių čia labai nedaug, bet pasivaikščioti gražu. Kavinukių tikrai rasite, o ir suvenyrų parduotuvyčių. Ir nepamirškit paragauti citrininių ledų – tai yra tobulybių tobulybė.

Stovint prie to uosto, labai gražiai atrodo vanduo ir pati sala. Ten sunku prasibrauti pro turistus.

Būtinai užeikite į prie uosto esančią bažnyčią (Church of St. Margaret of Antioch) – Šv. Margaritos Antiochietės bažnyčią. Ji pastatyta XI-XII amžių sandūroje, tiksli data nežinoma. Stilius – romėninis, 1750 renovuojant pakeistas į barokinį, o 1970 grąžintas originalus stilius)

Powered by GetYourGuide

Corniglia

Prisipažinsiu, į Corniglia nekeliavome dėl laiko trūkumo. Tai vienintelis kaimas, neturintis tiesioginio susisiekimo su jūra. O nuo traukinių stoties reikia daug kopti viršun (370 laiptelius)  ir nemenkai paeiti – kai skubi, o kojas maudžia, Corniglia’i neliko vietos mūsų dienotvarkėje. Šis kaimas yra šimto metrų aukštyje virš jūros lygio.

Nors nesakau, kad ji to neverta, nors turintys mažai laiko keliautojai dažnai Corniglia praleidžia. Bet turistai neturi būti teisūs.

Nors tai seniausias kaimas iš visų penkių. Manoma, kad jis buvo jau romėnų imperijos laikais.
Pats pavadinimas reiškia “Gens Cornelia”, o tai verčiasi į “iš romėnų šeimos Cornelia” – tokie užrašai buvo rasti šioje vietovėje ant išlikusių pamatų. Spėjama, kad Coniglia buvo vergų kolonija, kurie pasiėmė pavardę šeimininko, kuris pirmasis jiems padovanojo laisvę.

Viduramžiais čia valdė Lavagna giminė, o jau vėliau valdžią į savo rankas perėmė Fieschi  šeima. Pats kaimo centras yra būtent via Fieschi gatvėje. Čia ir Šv. Petro bažnyčia ir kiti statiniai.

Maranola

Maranola – tai tas miestas, kuris dažniausiai atvaizduojamas atvirukuose. Ta uola, ant kurios kyla spalvoti nameliai… o iš kitos pusės padarytas apžvalgos takas, nuo kurio galima ne tik pamatyti fantastišką vaizdą, bet ir padaryti tokių kadrų, kad kitiems pradės seilė tysti.

Šio miestelio San Lorenzo bažnyčios kertinis akmuo datuojamas 1338 m. Vakariniame pakraštyje yra nedidelis uostas, o rytiniame stūkso San Lorenzo bažnyčia ir aikštė, kurioje miestelio gyventojai susitinka įvairiai veiklai. Kaip ir visame Cinque Terre regione čia visur plyti vynuogynai.

Powered by GetYourGuide

Vietinis vynas, vadinamas „Sciacchetrà“, ypač garsina šį regioną: net romėnų raštuose užsimenama apie aukštą šiame regione gaminamo vyno kokybę. Jei tik galite – paragaukite regioninio vyno – užeikite į kavinukę, kur kepa picą ir pamatysite bačkas, pilnas vyno. Įsipyliau į vienkartinę stiklinę už 2-3eu ir vynas buvo labai skanus.

Labiausiai turistus masina garsusis pėsčiųjų takas, jungiantis Manarolą ir Riomadžorę (kuris vadinasi „Via dell‘Amore“ – „Meilės takas“), taip pat kalnų takeliai ir virš miestelio besidriekiantys vynuogynai. Tai pats romantiškiausias miestelis iš visų. Medaus mėnesio oazė.

Pastebėjimas: Šiuo metu ši trasa uždaryta ir remontuojama ir bus atidaryta 2021 metų pavasarį.   

Būtinai pasižiūrėkite į (Church of San Lorenzo) bažnyčią, pastatytą 1338  metais. Tai gotikinė, Ligurijos stilių išlaikanti bažnyčią ir jos apsauginis bokštas. Man be galo patiko.
O kasmet Rugpjūčio 10d. čia švenčiama San Lorenzo šventė.

Nuo Gruodžio 8 iki naujų metų visi kalnai būna papuošti daugiau nei 200 figūrų ir 12.000 šviestuvų, sukuriant didžiausią šviečiančią prakartėlę pasaulyje.

Riomaggiore

Dar vienas Cinque Terre perlas – gražu, jauku ir galima stebėti saulėlydžius, beglostant apsimiegojusius ant uždengtų valčių prigulusius katinus. Pagal plotą, tai didžiausias miestelis iš viso penketo. Jei Cinque Terre būtų delnas su penkiais pirštais, Riomaggiore būtų nykštys.

Ką rekomenduoju būtinai paragauti – tai “Seafood cone” – jūros gėrybes išsinešimui! Net, jei nesate didžiausias tokio maisto gerbėjas, paragauti labai verta. Tai visiškai šviežios, vietinių sugaudytos jūros gėrybės, kurias jie ruošia savo užkandinėse ir prie kiekvienos tenka palaukti eilėje, kad gautum savąjį sukinuką.

Aš pirkau miksą – į kurį įęjo ir skrudintos daržovės, bulvės, aštunkojukai, kepti šprotukai, kalmarų žiedai… galima pirkti kažką vieną atskirai – pavyzdžiui vien kalmarų žiedus. Bet miksas visada įdomiausia, nes paragauji visko. Konkuruojančių kavinukių pilna ir visos panašios – aš pirkau Il Prescato Cucinato užkandinėje ir valgiau ant suoliuko lauke, besigėrėdama miesteliu. Mažesnis “fried sea mix” kainuoja 6 eu, didesnis (pas mane) 8 eu. Ir kaina tikrai verta tokio gėrio.

Čia aplankykite viduramžių pilį Castello di Riomaggiore, kuri įsikūrusi aukščiausioje miestelio vietoje ir nuo jos atsiveria nepakartojamas vaizdas. Pilis pradėta statyti 1260 metais, kad padėtų apsisaugoti nuo barbarų bei piratų atakų.

Nepralenkite ir San Giovanni Battista gotikinės bažnyčios, pastatytos 1340 metais ir renovuotos XIX a. pabaigoje. Čia pamatyti galima tapybos šedevrų, sukurtų Domenico Fiasella, taip pat medinį nukryžiuotąjį , sukurtą Maragliano.

Pamatyti galite ir Oratorio di Santa Maria Assunta pilies reliktus. Pagrindinėje miestelio gatvėje – Via Colombo – ji buvo pastatyta XV-XVI amžiuje. Bažnyčia turi įstabų triptiką, kuriame pavaizduota Mergelė Marija, Jėzus ir Jonas Krikštytojas, taip pat medinė Madonos statula.

Powered by GetYourGuide

Svarbiausia – prasieikite via Colombo gatve. Čia rasite restoranėlius, krautuvėles. Ši gatvė jungia viršutinę miestelio dalį, aikštę  Piazza Vignaioli  su apatine miestelio dalimi. Nuo minėtos aikštės matosi labai įstabūs uosto vaizdai ir ten būtinai nueikite – iškart išlindę iš traukinių stoties prieisite laiptukus, kuriais užlipsite į šia aikštę, o nusileidę galėsite kilti Kolumbo gatve aukštyn į miestelį. Toje aikštėje, kai buvome, kamuoliu žaidė berniukai, ir viskas atrodė labai tikra, gyvenama ir tai pridėjo dar daugiau nenugludinto žavesio.

La Spezia

Taigi, jau aplankėm Cinque Terre miestelius ir pasiekėme La Spezia. Čia pasivaikščiojome – ir tikrai verta, nes tikrai gražus, jaukus ir judantis miestas ir iš čia nusipirkome traukinį namo, į Genują.

Powered by GetYourGuide

Tik verta pastebėti, jog nuo traukinių stoties iki miesto centro yra gabalas kelio, tad nedaug laiko turint iki traukinio, greičiausiai deramai miesto neapžiūrėsite. Mes paėjome gerą kilometrą ir pasėdėjome ant suoliuko, pamatėme šiek tiek miesto dvasios, bet greitai kulniavome atgal, kad nepavėluotume į savo traukinį. Yra ir autobusai, bet jų maršrutai ir tvarkaraščiai tokie nenuspėjami, kad per daug jais pasikliauti nevertėtų, ypač, kai traukinys vėluojančių nelauks…

Jau buvo vėlu ir norėjosi grįžti į viežbutį, tad iš La Spezia nusipirkom greitąjį traukinį į Genują. Kelionė truko apie 1,40 val. ir kainavo maždaug po 17 eu. Patogiai ir smagiai sugrįžome ir dar apėjome naktinę Genują, kurios nespėjome dorai apžiūrėti prieš tai. Bilietus rasite per OMIO .

Bet diena Cinque Terre buvo nuostabi ir tikrai verta laiko, dėmesio, investicijų ir pavargusių kojų.

Bet diena Cinque Terre buvo nuostabi ir tikrai verta laiko, dėmesio, investicijų ir pavargusių kojų. Kiekviename miestelyje galima pabūti ilgiau, grožėtis šurmuliuojančia ramybe ir gamta, ragauti dar daugiau jauno vyno, citrininių ledų ar aštunkojų… bet dienai čia važiuoti buvo tikrai verta. Jaučiausi labai daug patyrusi ir pamačiusi ir tokia dienos kelionė iš Genujos mums tikrai pasiteisino.

Dar būtinai čia grįšim ir naujom akim žiūrėsim į šiuos Rivjeros penkis pirštus. Bet dabar esu be galo patenkinta ir laiminga tokia kelione ir fantastiška Italija. Ir labai džiaugiuosi, kad pavyko atvažiuti, kai turistų srautai dar pakeliami, o karštis nesvilina.
Iš čia išsiuntėm atvirukų, nupirkom suvenyrų, ragavom visus miestelius ir svaigom. Gražus toks svaigulys. Planuokite keliones – gyvenimui reikalingi prieskoniai.

Kokie Jūsų įspūdžiai?

FB: https://www.facebook.com/kelionduone/

PS:. Pirkdami bilietus ar įsigydami turus per pateiktas nuorodas, padedate šiam puslapiui, nes Jums tai nieko nekainuoja, o aš gaunu mažą komisinį mokestį. AČIŪ.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *