Užsislėpusio britų gatvės menininko BANKSY paroda Taline, Estijoje, vyksta 2024 m. nuo Liepos 5 d. iki Spalio 27 d. Labai džiaugiuosi, kad turėjau progą apsilankyti ir įspūdžiais pasidalinti.
Skaitykite ir apie Alternatyvų Taliną ir ką Taline pamatyti.
Banksy paroda Taline, Estijoje 2024 m.
The Mystery of Banksy – A Genius Mind
Grafičių menininko BANKSY paroda Taline, Estijoje yra tikrai išskirtinė proga pamatyti tiek daug garsių kūrėjo darbų, daugiau apie jo kūrinius ir jų skleidžiamas žinutes sužinoti.
Bilietą pirkau už 24 € – per GetYourGuide – labai greita, gausite qr kodą.
Galima lankytis pasirinktą dieną tokiu metu, kada norite.
Perkant bilietus vietoje reikia laukti gyvoje eilėje, o per parodos puslapį perkate konkrečiam laikui.
Perkant vietoje keliais eurais pigiau (kaina skiriasi savaitgaliais ir darbo dienomis), bet mažiau lankstumo, tad pagalvokite, kaip Jums patogiau.
Bilietai brangūs, bet pirmadienį popiet žmonių vis tiek buvo nemažai.
O ir paroda išskirtinė, jai sukurta speciali erdvė, tad aš tikrai nepasigailėjau apsilankiusi.
Visų eksponatų aprašymai yra ir estų, ir anglų kalbomis.
Erdvė pritaikyta ir negalią turintiems, asmenims su neįgaliojo vėžimėliu, su vaikų vėžimėliais.
Banksy parodos Taline ADRESAS: Telliskivi M-hoone; Telliskivi M-building , Telliskivi tn 60/3, Tallinn
Gatvės menininko BANKSY parodos
Jei nepavyks aplankyti Banksy parodos Taline, Estijoje, gal pavyks kituose miestuose?
Banksy parodos vyksta (aišku, pasitikrinkite dar pagal datas, kada keliaujate):
- BUDAPEŠTE, Vengrijoje
- KROKUVOJE, Lenkijoje
- BRIUSELYJE, Belgijoje
- MIUNCHENE, Vokietijoje
- PARYŽIUJE, Prancūzijoje
- BARSELONOJE, Ispanijoje
- LISABONOJE, Portugalijoje
- PRAHOJE, Čekijoje
- NYC, JAV
Tad, jei tik Barselonoje, Briuselyje, Lisabonoje ar kituose miestuose lankysitės – nepraleiskit progos!
Kas gi tas Banksy?
(The mystery of Banksy)
Banksy greičiausiai yra pats populiariausias ir tuo pačiu mįslingiausias gatvės meno kūrėjas visame pasaulyje. Grafičių menininkas iš Bristolio nerodo veido ir yra pasivadinęs slapyvardžiu Banksy.
Jungtinės Karalystės laikraščiai teigė, kad tikrasis Banksy vardas tai Robin Gunningham, gimęs 1974 m. Liepos 28 dieną Yate, 19 km nuo Bristolio, Anglijoje. Bet jo tapatybė vis tiek mįslinga ir labiau apie Banksy kalbame kaip apie fenomenalų personažą, socialinį veikėją, maištingą kontraversišką menininką.
Jo darbai atsiduria ne tik Jungtinės Karalystės, bet viso pasaulio gatvėse, atsiranda ant pastatų, tvorų, sienų. Yra parduodami už milijonines sumas meno aukcionuose. Banksy darbai vieni brangiausiai vertinamų šiuolaikinio meno kūrinių.
Banksy ne tik kūrybingai purškia dažus, gražiai piešia ar išlaisvina lakią savo vaizduotę, bet savo kūryba perduoda aktualias socialines, politines žinutes, parodo galios pozicijoje esančių vienmainiškumą, atkreipia dėmesį į opias, skaudžias visuomenės problemas, karą ir skurdą, kritikuoja vartotojiškumo įsigalėjimą, kursto aštrų dialogą. Kartais Banksy labai tiesus, ironiškas, kartais jautrus, bet visuomet poetiškas.
Kai 2009 m. Bristolio miesto taryba norėjo pašalinti vieną iš Banksy darbų, buvo surengtas balsavimas. Devyniasdešimt septyni procentai balsavusiųjų pasisakė prieš. Tai buvo aiškus menininko kūrybos svarbos pareiškimas.
Šiandien Banksy menas yra pagrindinis Bristolio traukos objektas.
Banksy įtaka neapsiriboja vien meno pasauliu.
2010 m. žurnalas „Time“ įtraukė jį į 100 įtakingiausių pasaulio žmonių sąrašą.
Vieniems Banksy darbai labai patinka, kitus jie erzina ir atrodo pervertinami.
Bet Banksy vardą girdėję yra daugelis, o gatvės menas daugumai asocijuojasi būtent su jo slapyvardžiu.
Galim kritikuoti, žavėtis, kelti klausimus, susijusius su grafičių menu, bet tai, kad Banksy pavyko tapti tokiu žinomu, įtakingu ir už milžiniškas sumas darbus parduodančiu kūrėju, nerodant savo veido, yra tikrai įspūdinga.
Banksy paroda Taline, Estijoje
Pati paroda “The Mystery of Banksy. A Genius Mind” įrengta solidžiai, nėra tik viena salė su keliais kūriniais, tad nenusivilsite.
Labai smagu ir tai, kad klaidžiojant aplink didelį pastatą, galite pastebėti nupieštą mergaitę su raudonu širdelės formos balionu (kaip garsiame Banksy darbe) ir siūloma sekti pagal raudonus balionus, išpieštus ant pastato sienų, kol pasieksite pagrindinį įęjimą. Tokios detalės man labai patinka.
Filmas apie Banksy
Rodo ir neilgą video filmą apie Banksy kūrybą, jo kūrybos reikšmę XXI amžiaus meno pasaulyje. Filmukas anglų kalba (berods su estiškais titrais), tikrai įdomiai susižiūri. Kalba ir Banksy meno agentas, Bristolio gatvės meno šakos atstovai, kultūros žurnalistai ir pan.
Pati paroda parodo ir chronologiją, kada kokie Banksy kūriniai atsirado, kokį protrūkį padarė. Įdomu pamatyti, kokie darbai atsirado prieš kelias dešimtis metų, kaip buvo vertinami. Kai kas matyta, bet nebuvo girdėtas kontekstas.
Banksy duoklė Ukrainai
Kiekvienas kambarys turi atskirą temą, pavyzdžiui viena salė skirta Ukrainai, niokojamai brutalaus Rusijos karo, ten ant apgriautų namų yra atsiradę Banksy darbų.
Dažna tema Banksy kūryboje – karo beviltiškumas, griaunamoji jėga. Vaikai, nešantys granatas, yra motyvas, kurį daug kur pastebėjau. Tai kaip nekaltumo, vaikystės ir to, kas priešinga – griaunamosios jėgos – simbolis.
Banksy dėmesys Palestinai
Pamatysite, kad Banksy jau gerokai ansčiau nei dabar vykstantis karas Gazos ruože, didelį dėmesį skyrė Palestinos situacijai.
Taip pat pastebėsite, kad didelis dėmesys skiriamas vartotojiškumo įsigalėjimui ir konsiumerizmo kritikai, taip pat kritika policijai, JK monarchams. Banksy žaidžia ir su populiariuoju metu, POP kultūra. Iš tikro, įvairovė didelė, nors pagrindinės temos ir labai giminingos.
Banksy distopija: Dismaland (Bemusement Park)
Viena salė vaizduoja ir DISMALAND – tarsi Dysneyland šaržą, distopiją, tokį nykų, vaikams netinkamą pramogų parką. Jis iš tikro buvo atidarytas ir jį spėjo 150,000 žmonių aplankyti.
Banksy kūryba karantino metu
Karantinui dėmesys irgi skiriamas – net ir vonios, tuoleto kambarys su ištapytomis žiurkėmis gimė Banksy kolekcijoje COVID-19 pandemijos metu. Menininkas savo instagrame pasidalino nuotrauka su prierašu “Mano žmonai nepatinka, kai dirbu iš namų”.
Unikalus Banksy parodos Taline suvenyras
Banksy paroda Taline turi ir nedidelę suvenyrinę. Rasite kelių rūšių marškinėlius, džemperius, atvirukų ir lipdukų, plakatų. Bet įdomesnioji dalis – galima nusipirkti maikutę, džemperį, maišelį baltą ir tuomet su trafaretais pačiam nusipurkšti sau piešinį ant jų. Tad tikrai unikalesnis suvenyras.
O parodą Taline, kol ji vyksta būtinai aplankykit. Tikrai įdomu paskaityti kiekvieno kūrinio priešistorę, kontekstą ir atsiradimo istoriją.
Jei tik apsilankysite – pasidalykite įspūdžiais.
PS:. Pirkdami bilietus ar įsigydami turus per pateiktas nuorodas, padedate šiam puslapiui, nes Jums tai nieko nekainuoja, o aš gaunu mažą komisinį mokestį. AČIŪ.
3 Replies to “BANKSY paroda Taline: A Genius Mind (2024 m.)”