Iš Klaipėdos nusikėlę keltu į Kylį, tiek daug Vokietijos miestų apžvažiavom: nuo Brėmėno, Erfurto, Bambergo iki Štutgarto… O tada ir Strasbūras, Prancūzijos vyno kelias laukė, dar ir Liuksemburgą lankėm, Metz ir Nancy miestus. O iš jų – jau atgal į Vokietiją. Galiausiai aplankėm Tryrą (Trier) Kiolną (Köln), Vupertalį. Ką juose pamatyti?
Tryras – Trier – Treve Vokietijoje: ką pamatyti?
Judam link vokiško Tryro miesto. Visur kelią nubarščiusios liepos, tartum paklojusios kilimą po kojom. Įvažiuojam pro įspūdingus “porta nigra” vartus.
Tryras tai seniausias Vokietijos miestas. Įkurtas romėnų, daug išlikę nuo tų seniausių laikų, gausu romėniško palikimo, pamatysite amfiteatrą.
Tryras buvo frankų sostinė, tais laikais buvo vienas svarbiausių miestų visoje Europoje.
Dabar Tryro senamiestis įtrauktas ir į Unesco – ir tikrai ne be priežasties.
Pro vartus einam į senamiestį – parduotuvės, krautuvės, ledai ir švieži vaisiai. Aplink namai, paauksuoti, nišose slepiasi skulptūros. Pastebime ir Šv. Kristoforą. Miestas jau pilnas spalvų ir beprotiškai gražus. Per jį teka Mozelis.
Kai pasiekiam Tryro Katedrą tai išvis dingsta kalbos dovana – stebuklinga ir tiek.
Vitražai, vargonai, ornamentai, vėsa ir žvakių šviesa. Ne veltui tiek daug keliautojų sukiojosi ten kartu su mumis.
Palipame laiptais, o ten saugoma tikra ir unikali medžiaga, Jėzaus tunika. Sunku tai įsivaizduoti.
OTryro katedros rūsy vyskupų kapai ir maldos vieta.
Ilgas skliautuotas koridorius mus išveda į kiemą, kur stovi ypatingai paprasta ir nuostabi trijų angelų skulptūra ir žydi sodai, pilni raudonų gėlių.
Griebiam suvenyrų – tokių subtilių ir žavingų. Labai norisi dovanoti nors gabalėlį šio įspūdžio.
Tryro miestas Vokietijoje – Karlo Markso gimtinė
Beje, čia 1818 m. gimė ir ponas Karlas Marksas (Karl Marx) – čia jam ir muziejus, atvirukai, magnetukai su jo atvaizdu. Matėm net sausainių kepimo formelę (Markso galvos kontūrais) ir taupyklę su Markso biustu ir prierašu “kapitalas”. Perku komunistuojančiam draugui lauktuvių ir pridarau nuotraukų.
Tryre vaikščiojom neilgai, bet įspūdį paliko.
Labai gražus senamiestis, senovinė katedra, antakius kilstelti verčiantys Karlo Markso atvaizdai.
Kelionė į Kiolną –Köln – Cologne Vokietijoje
Toliau kelias valandas važiuojam link Kölno.
30 C karštis, bet gera lėkti tarp miškų. Palei Reino upę ir šviesiai žalius tiltus.
Į didelį Vokietijos miestą, kuris ūžia ir klega.
Kiolne stikliniai dangoraižiai ir daugiabužiai. Bet ir istoriniai pastatai, paauksuoti ir išdekoruoti. Parduotuvių kvartalas, muziejai ir galybė žmonių.
Gatvės muzikantas – vaikinas, grojantis buteliais ir padėklais, tartum šiukšlėmis, taip puikiai, kad skamba geriau už brangiausius būgnus.
Vienas Kiolno dailininkas nutapęs spalvota kreida ant grindinio kokių dešimt metrų pločio ir ilgio portretą. Zujam kaip bitės avily. Dar šalia mitingas dėl įkalinto žurnalisto Turkijoje. Čia viskas vyksme.
Kiolno katedra
Kiolno katedra yra pagrindinis objektas, kurį čia verta tikrai pamatyti. Atsiveria gotikos stilius visame savo žavume. Katedra tokia graži ir aukšta – pakeliu galvą į dangų ir vos neapvirstu, bandydama žvilgsniu visą ją aprėbti.
Kiolno katedra skoningai pajuodus – ir tai labai gražu.
Galvoju, kad ji panaši šiek tiek būtų į Milano ar Barselonos katedras, bet tas jos senove alsuojantis apjuodėjimas ir aukštis tikrai išskirtinis.
Apsilankius Kiolno katedros viduje (lankymas nemokamas) tas aukštis ir detalūs vitražai palieka dar didesnį įspūdį.
Palaidotos saugomos trijų karalių relikvijos.
Detalės, kurios tokios smulkios ir jų tiek daug, kad sunku įsivaizduoti, kiek laiko or darbo šiam statiniui prireikė.
Tikrai verta pamatyti – kiekviena katedra visai kitokia.
Visos dažniausiai turi daug grožio, sakralumo aurą ir istorinį kraitį, bet kiekviena ir išsiskiria, pasirodo vis kitaip, vis atveria naujus puslapius mano horizonte.
Man labai patinka jas lankyti. Lyginti tarpusavyje, bet ne konkurencingai, ne vertinant nuo 1 iki 10 pagal grožį, bet pastebint kiekvieno laikmečio, stiliaus ar kultūros skirtumus ir panašumus, išskirtinumą ir bendrus vardiklius. Dar per svilinantį karštį – tokios katedros tartum gurkšnis vandens ištroškusiam.
Dar labai geras būdas Kiolną geriau ir greitai pažinti – praklaukti valandą Reino upe. Karštas oras, gražūs vaizdai ir atsiveriantis didmiestis. Na, ir dar parduotuves apėjom, iš ten turiu ir kvepalus, ir turkiško stiliaus vasarines kelnes, dar skanumynų buvo…
Kiolne nenakvojome, bet čia ilgiau būnant, verta ir įvairaus alaus išragauti, naktinį miesto gyvenimą pajusti.
Vupertalis – Wuppertal Vokietijoje
Važiuojam per Šiaurės Vestfaliją. Nakvojam kažkur už Vupertalio (Wuppertal), aplink žaluma, vijokliai ir žirgynai.
Vupertalyje dar pasivažinėjam ore kabančiu tramvajumi – tokia nematyta įdomybė, kai tramvajus trečio aukšto lygyje važiuoja ne ant bėgių, bet yra pakabintas ant jų. Ir kabi ten kažkur ir pilve virpa drugeliai. Bet atsiveria toks gražus vaizdas, o jausmas kaip atrakcijone. Labai savotiška ir neregėta. Smagu.
Dar verta į tikrai įdomią inovatyvią parodą – patyrimą Vupertalyje nueiti, kur dideliuose ekranuose atgimsta garsūs Leonardo Da Vinčio darbai. Buvau tokioje su Van Gogh Lietuvoje, labai patiko. Ir nuotraukos gražios gaunasi, o ir pojūčiai, įspūdžiai lieka labai teigiami. Bilietai čia po 15 €
https://www.getyourguide.com/wuppertal-l99252/wuppertal-entry-to-the-immersive-exhibition-at-visiodrom-t484570/?partner_id=TX2V22I&utm_medium=online_publisherPo nakties šalia Vupertalio, jau važiavome į Kylį, kur laukėme kelto, kuris grąžino mus į Klaipėdą ir tuomet galiausiai važiavome namo. Išties labai aktyvūs, turiningas ir įdomus maršrutas po Vokietiją, Prancūziją ir Liuksemburgą gavosi. Ir vos per dvi savaites. Labai rekomenduoju ir Jums pabandyti.
PS:. Pirkdami bilietus ar įsigydami turus per pateiktas nuorodas, padedate šiam puslapiui, nes Jums tai nieko nekainuoja, o aš gaunu mažą komisinį mokestį. AČIŪ.
Pingback: Kalėdinės mugės Europoje, kurias tikrai verta aplankyti 2024 - Kelionduonė