Jei keliaujate po Vengriją ar norite dienos išvykos iš Budapešto, vienas populiariausių pasirinkimų tai spalvingas Sentendrė (Szentendre) miestelis. Jam aš paskyriau gerą pusdienį ir tikrai nepasigailėjau.
Jei norėsite pabūti ilgiau – nakvynę irgi galite užsisakyti Sentendrėje.
Sentendrė – tai paslėptas istorijos ir nuostabių vaizdų lobynas, įsikūręs ant Dunojaus upės kranto.
Sentendrė , Vengrijos miestelio istorija
Spalvingi Baroko stiliaus namai, Viduržemio jūros atmosfera, bažnyčios ir siauros gatvelės – visa tai yra laikotarpio, kai po Osmanų imperijos klestėjimo į Sentendrę atsiklaustė užsienio kolonistai, palikimas.
Serbų kultūrinis palikimas
Per Didįjį turkų karą serbai buvo pakviesti emigruoti į Vengriją, o tai paliko ilgalaikį poveikį miesto kultūrai. Čia saugomas serbų kultūros palikimas, nes Sentendrė šimtmečius buvo serbų bendruomenės Vengrijoje centras.
Menininkų kaimas
Sentendrės (Szentendre) nuo XX a. pradžios traukė menininkus. 1929 m. įkurta čia įkurta menininkų kolonija. Sentendrė miestelis dažnai vadinamas „menininkų kaimu“, nes čia gyvena gyvybinga tapytojų, skulptorių ir keramikų bendruomenė, pritraukianti meno entuziastus iš viso pasaulio.
Sentendrė serialuose
Įdomus faktas serialų mėgėjams: Netflix seriale „Raganius“ (The Witcher) Sentendrė muziejaus teritorijoje buvo vaizduojamas kaimas, kuriame iš pradžių gyveno Yennefer.
Taipogi, Sentendrėje buvo filmuotos vienos ankstyvųjų „Marvel“ serialo „Mėnulio riteris“ (Moon Knight) serijų, tik visi ženklai ir herbai buvo iš vengriškų pakeisti į vokiškus.
Kaip nukeliauti iš Budapešto į Sentendrę?
Iš Budapešto į Sentendrę nuvykti galite:
- traukiniu (aš rinkausi šį variantą)
- autobusu
- laivu
- numinti dviračiais
- nuomotu automobiliu
- su turu, kur pasirūpinta nuvežimu, kartais ir kartu būna gidas, pramogos, maitinimas.
Traukiniu
Lengviausia Sentendrę iš Budapešto pasiekti važiuojant regioniniu traukiniu.
Aš rinkausi šį variantą ir tikrai buvo greita, pigu ir pakankamai patogu.
Galite važiuoti iš Batthyany Square arba sekančios Margaret Bridge metro stotelės (abi jos Budos miesto pusėje). Jei esate kitoje upės pusėje, galite Batthyany Square metro stotelę pasiekti su M2 metro linija iš Astoria metro stotelės.
Traukinys, vežantis į Sentendrę yra HÉV H5. Galite nusipirkti bilietėlį stotyje prie langelio ar iš aparato.
Jums reikia rinktis regular ticket + an extension ticket – kad bilietukas apimtų reikiamas zonas.
Traukinys kursuoja kas 20 minučių, o pati kelionė traukiniu iš Budapešto į Sentendrę trunka vos 40 minučių. Nepamirškite pasižymėti bilietėlio įlipę į traukinį – ten vis dar senovinė žymėjimo sistema, kur įkiši bilietą, pasuki rankeną ir išmuša skylutes.
Sentendrės stotis bus paskutinė traukinio stotelė. Išlipus reikia išeiti iš platformos, praeiti kioskelius ir eiti pagrindiniu keliu, laikantis ženklų. Per 10-15 minučių pėsčiomis pasieksite seną akmeninį tiltą, kurį praėję atsidursite senamiestyje.
Kelionė laivu
Įdomiausias būdas pasiekti Sentendrę iš Budapešto – nuplaukti laivu. BET toks keliavimo būdas nėra prieinamas kas dieną, dažniausiai tik vasarą, kai per dieną kursuoja maždaug du kartus iš Vigadó aikštės.
Patikrinkite laivo tvarkaraštį oficialiame puslapyje.
Rekomenduojama bilietus įsigyti iš anksto, norint išvengti eilių.
Patogiausia įsigyti pirmyn-atgal plaukimą iš Budapešto į Szentendre miestą ir atgal.
Iš Budapešto autobusu
Autobusas kursuoja iš Volanbusz stoties (Újpest) Budapešte ir veža į Sentendrę.
Tai autobusas nr. 880-889, keliaujantis į Esztergom. Tai šiaurinė Budapešto pusė, nutolusi nuo centro, bet galite su 3 metro linija ten nesunkiai nuvažiuoti. Autobuso tvarkaraštį galite ČIA pasitikrinti.
Dviračiais iš Budapešto
Yra įvairių vietelių, kur galima Budapešte dienai ar norimam laikotarpiui išsinuomoti dviratį.
Viena jų Bike Base Budapest, apie kurią skaičiau gerų atsiliepimų, diena kainuoja apie 10 eurų asmeniui.
Dar patogesnis variantas – savarankiškas dviračių turas iš Budapešto į Szentendre.
Gausite patogų dviratį, šalmą, maršrutą, traukinio bilietą (jei norėsite grįžti atgal traukiniu).
Kitas dar labai geras variantas – savarankiškas dviračio turas į Szentendre.
Didžiąją maršruto atkartą kelias aiškiai pažymėtas EuroVelo 6 simboliu (šešetas, apsuptas ES vėliavos žvaogždučių).
Atstumas nuo Budapešto iki Sentendrės, važiuojant dviračiu, gaunasi apie 25 kilometrų ilgio.
Tęsiasi per EuroVelo 6 atkarpą, kuri eina nuo Atlanto vandenyno iki Juodosios jūros. Šis kelias tolygus, nekalnuotas, didelė dalis dviračių tako atnaujinta 2020 metais, tad kokybė labai nebloga.
Galite pradėti minti nuo Budapešto parlamento, pasukti kairėn ir važiuoti Margit hid tiltu, nusukti link Margaritos salos. Ją pravažiavus važiuoti Arpad hid tiltu (iškart geriausia važiuoti teisinga puse, nes po to sunku kirsti). Jei pasimesit, toliau ieškokit Romai-part (google maps padės), kur dviračių takas aiškiai matosi. Čia pravažiuosite daug pliažiukų, jaukių kavinių, kur galite sustoti. Ir jau važiuodami nuo ten Szentendre kryptimi, pasieksite miestą.
Beje, galite rinktis ir turą elektroniniais dviračiais iš Budapešto į Szentendre.
Diena Sentendrėje: ką pamatyti?
Eidama nuo Sentendrės stoties link centro, pastebėjau daug gražių spalvingų namų. Taipogi menininkų krautuvėlių, kuriose įsigijau įdomesnių atvirlaiškių.
Fő Tér centrinė aikštė
Ėjau iki centrinės Sentendrės miestelio aikštės su fontanu centre.
Aplink ją daug restoranų, krautuvėlių. Viršuje kabo spalvoti žibintai. Labai graži vieta.
Aš pietavau ten esančiame restoranėlyje KORONA Etterem , viskas buvo tikrai neblogai – net ir gyva muzika grojo, vaikštinėjo muzikantai. Maloni patirtis, alus ir maistas įtiko. Nieko ypatingo, bet tiesiog papietauti tiko, puiki aplinka.
Graikų ortodoksų Blagovestenska cerkvė
Šioje 1752 m. pastatytoje stačiatikių cerkvėje galite išvysti Budos ikonas ir gražius, puošnius rokoko stiliaus langus. Cerkvę rasite toje pačioje centrinėje miestelio aikštėje.
Šv. Jono bažnyčia Sentendrėje
Pasirinkite bet kurią iš kairėje esančių gatvių ir kopkite į nedidelę kalvą iki baltosios Šventojo Jono bažnyčios: vaizdas į miestelio stogus puikus!
Netoliese kontrastuoja raudonstogė Belgrado serbų stačiatikių bažnyčia.
Grįžkite į pagrindinę aikštę ir toliau keliaukite Bogdany gatve, kurioje gausu restoranų ir vietinių parduotuvių. Gatvės apačioje yra priėjimas prie Dunojaus promenados – tai nedidelė Dunojaus atšaka, todėl čia labai ramu, puiki vieta pasivaikščioti.
Palandžiokite po siauras gatveles, ten rasite labai gražaus gatvės meno ir dekoro, jaukių krautuvėlių ir kavinukių. Ten tiesiog siūlau pasivaikščioti.
Atsiveriantis Sentendrės vaizdas
Yra dvi apžvalgos aikštelės: vietos, iš kur atsiveria nuostabi Sentendrės miestelio panorama:
- Nuo Templom tér aikštės, esančios ant nedidelės kalvos prie pagrindinės Fő tér aikštės, matosi nuostabi raudonų stogų panorama.
- Nuo Szerb kereszt (serbų kryžiaus) atsiveria Sentendrės vaizdas
Galerijos Sentendrėje
Kaip minėjau, ne veltui Sentendrė praminta menininkų kaimu, tad muziejų ir jaukių galerijų čia tikrai yra. Šiuos atrasite senamiestyje:
- Margit Kovacs keramikos muziejus – unikalus menininkės stilius, man tikrai patiko.
- Ferenczy Museum – jame saugoma Sentendrės tapybos, skulptūrų ir grafikos kolekcija, taip pat rengiamos laikinos nacionalinių ir tarptautinių menininkų parodos.
- ArtMill – šiuolaikinio meno galerija.
- Amos ir Anna muziejus – šiame nedideliame muziejuje eksponuojami vietinės žydų poros darbai: Amoso piešiniai ir Anos tapyba, kuriai didelę įtaką padarė Holokaustas ir liūdesys, kurį Anna jautė po to, kai Amosas mirė koncentracijos stovykloje.
- Tikrai rasite ir daugiau. Galite informacijos rasti ČIA.
Sentendrė: įdomūs muziejai ir lankytinos vietos
- Szamos Marzipan (marcipanų muziejus ir dirbtuvės) – nuostabūs kūriniai – nuo gėlių, Michaelo Jacksono iki Vengrijos parlamento – visi iš marcipano.
- Retro Design Centre – keliaukite į 7-ąjį dešimtmetį su senais automobiliais, žurnalais, virtuvės reikmenimis, žaislais, elektronika ir daugybe suvenyrų iš Rytų Europos komunizmo laikų.
- Micro Art Exhibition – neįtikėtini meno kūriniai, kuriuos galima pamatyti tik per mikroskopą.
- Szanto memorialas – nedidelis muziejus ir memorialas apie Sentendrės žydų istoriją ir gyventojus.
- Transporto muziejus – galite apžiūrėti Budapešte važinėjančius senus ir naujus tramvajus, taip pat autobusus ir variklius. Kai kurie iš jų stovi viduje, o kai kurie – lauke.
- Nacionalinis vyno muziejus Labirintus restorane – vyno degustacijos, paprasti vengriški užkandžiai ir kompetentingas personalas paslaptingame požeminiame rūsyje.
- Japoniškas Sentendrės sodas– pasimėgaukite gražia vasaros diena šiame unikaliame mažame parke.
SKANZEN: Vengrijos muziejus po atviru dangumi
Labai panašiame muziejuje (tik didesniame) buvo Stokholme.
Čia Skanzene atkuriamas praėjusių šimtmečių Vengrijos kaimo gyvenimas – senieji pastatai, baldai, amatai ir senųjų laikų veikla. Muziejus įsikūręs Šentendrės pakraštyje, tad reikia prisitaikyti prie autobusų trarkaraščio, jei keliaujate be automobilio.
Man Sentendrė Vengrijoje patiko, kaip ir pats Budapeštas. Jame turėjau savaitę, termines vonias aplankiau, tad ir dieną skirti Sentendrės meniškam ir senoviškam miesteliui buvo verta ir nebrangu.
Ar buvot?
PS:. Pirkdami bilietus ar įsigydami turus per pateiktas nuorodas, padedate šiam puslapiui, nes Jums tai nieko nekainuoja, o aš gaunu mažą komisinį mokestį. AČIŪ.
Pingback: Alternatyvus BUDAPEŠTAS: ką dar pamatyti Budapešte? - Kelionduonė