Ruošdamasi savo trumpai kelionei į Švedijos sostinę – Stokholmą – pradėjau skaityti apie Švediją, švedų kultūrą, papročius, tradicinius patiekalus. Kuo skandinavų kultūra pasižymi? Kodėl jie vis puikuojasi laimingiausių pasaulio žmonių sąrašo pradžioje?
Nusipirkau tinklaraščio “My Scandinavian Home” autorės Niki Brantmark knygą “LAGOM: švedų harmoningo ir laimingo gyvenimo menas“ ir perskaičiau ją ir domėjausi toliau, ieškodama įkvėpimo, norėdama kiek paromantizuoti laukiančią kelionę. Nes tai padeda labiau mėgautis artėjančiu nuotykiu, tiesa?
O keliaujantiems į Stokholmą pravers:
Švedų kultūra
Tad ir savo skaitytojams noriu trumpai aprašyti įdomias švedų kultūros ypatybes ir tai, ką reiktų žinoti, keliaujant į Švediją. Gal kas įkvėps, gal ko norėsis pasimokyti?
BEJE: Dažniau girdimas skandinaviškas terminas HYGGE, reiškiantis jaukumą, malonios atmosferos susikūrimą, džiaugsmingą ramų ir jaukų buvimą, tam tikrą lėtą ir šiluma dvelkiantį gyvenimo būdą, yra danų terminas, o ne švedų, tad nemaišykit. Bet švediški terminai, kuriuos aptarsim, tikrai labai giminingi hygge pasaulėžiūrai. Vis tik visa skandinavija turi savitą mąstyseną, prioritetus.
Švediškas LAGOM
Švediškas terminas LAGOM nėra tiesiogiai išverčiamas.
Tai maždaug “pats tas”, “visko su saiku”, “pakankamai”.
Lagom tai visa apimanti koncepcija, būtent jums tinkama pusiausvyra.
Tai asmeninė nuostata, kada arbata lagom skonio (jums kaip tik – nei per stipri, nei per silpna) ir šis terminas, atkeliavęs dar iš vikingų laikų, naudojamas itin įvairiuose kontekstuose.
Švedai dvigulėse lovose su sutuoktiniu dažniausiai miega su atskiromis anklodėmis (kas itin keista amerikiečiams, mažiau keista mums), nes tuomet kiekvienas gali sau lagom anklodę pasirinkti ir miegoti patogiai.
LAGOM susijęs su švedų lygybės ir teisingumo ideologija.
Švedai turi posakį “Lagom är bäst”, turėdami omenyje, kad tai visiškai pakankama, nei per daug, nei per mažai. Tai gebėjimas jausti saiką, o tuo pačiu mėgautis ir pripažinti savo poreikius, nenuskriaudžiant kitų.
Tradicinis švedų maistas
Skandinavai vertina naminį, karštą (nieko keisto, kai žiemos šaltos) ir šviežią maistą.
Jie valgo daug žuvies, itin mėgsta silkę ir valgo daug sezoninių daržovių bei uogų (ypač mėgsta bruknes ir miško uogas – juk pusę Švedijos dengia miškai), grybų (kai jų sezonas).
Man įdomu buvo tai, kad Švedai yra treti pagal suvartojamos kavos kiekį pasaulyje – po Nyderlandų ir Suomijos. Į kavą švedai žiūri rimtai. Kaip ir į saldėsius – saldumynų švedai suvartoja irgi tikrai daug.
Bet vertina saiką, daug juda gamtoje, dažnai renkasi ėjimą ar važiavimą dviračiu, o ne kelionę automobiliu, stengiasi nepersidirbti ir atrasti balansą, tad jų sveikatos ir laimės paslaptis gal ir yra kažkokioje harmonijoje, kurios paslaptį jie įmynė?
Tarp švedų tautinių valgių (husmanskost) rastumėte šiuos patiekalus ir maisto produktus:
- sill och potatis (silkę su bulvėmis ir bruknėmis- bruknes sutiksite daug kur Švedijoje)
- surströmming – garsioji, itin smirdanti ilgai pūdyta silkė
- köttbullar (mėsos kukuliai) med patatismos (su bulvių koše)
- pyttipanna (kubeliais pjaustytos bulvės su mėsa, svogūnais ir marinuotų burokėlių garnyru)
- filmjölk tai populiarus fermentuotas pieno produktas, švedai dažnai juo užpila dribsnius pusryčiams. Turi žarnynui naudingų gerųjų bakterijų. Kažkas tarp skysto jogurto ir kefyro.
- knäckebröd yra labai populiarūs skandinavijoje sausi juodos ruginės duonos krekeriai.
Jie ilgai negenda, tinka prie sriūbų, salotų ir kaip užkandis su sūriu ar užtepėle.
Jei būsite Stokholme – verta į tradicinės Stokholmo virtuvės maisto turą nueiti. Ir paragauti visko, ir tuo pačiu per skonių paletę miestą pažinti ir daugiau detalių, niuansų, istorijos sužinoti. Įsigyti bilietą galite ČIA.
Švediška FIKA kavos pertraukėlė
Man pačiai švedų FIKA yra labai žavi tradicija – tai kavos pertrauka, bet tuo pačiu ir laikas atitraukti mintis nuo darbo, kokybiškai atsipūsti ir pabendrauti su draugais, šeimos nariais ar kolegomis, suvalgyti kažką skanaus (kepiniai ir saldėsiai prie kavos yra neatsiejama fika dalis).
Įdomu, kad ir daugelyje Švedijos darboviečių oficialiai būna bent viena ar kelios FIKA privalomos pertraukos (dažnai 10 val. ir 13 val.), kurių metu darbuotojai pabendrauja su kolegomis (ne apie darbinius reikalus) ir pasimėgauja lėtu kavos (arba arbatos) gėrimu su skaniu švedišku kepiniu ar torto gabalėliu.
Tradicinė FIKA kartais ir septynius skirtingus kepinius turi (jais galima dalintis) ir švedai tarpusavyje turi skirtingus įpročius, nuo kurių reiktų pradėti, kuriais baigti. Bet esmė yra ryšių puoselėjimas ir pasimėgavimas šviežiu skanėstu prie kavos/arbatos.
FIKA tai kasdienis ritualas. Reikia mėgautis pokalbiais, socializuotis su arti esančiais ir tuo pačiu pajausti kepinių skonį, skanauti kavą (ar arbatą) ir neskubėti.
Švedai sako, kad tai laikas įvertinti tai, kas svarbu ir malonu.
Tradiciniai FIKA švedų ritualo skanėstai:
- Kanelbullar – švediškos cinamoninės bandelės
- Švediškas princesės tortas – jį bent kartą paragaukite Skandinavijoje.
Tai skandinavų tradicinis tortukas su aviečių džemu, vanilės biskvitu ir grietinėle.
Princesės tortas būna apvalainas, kupolo formos ir aptrauktas marcipanų (dažnai žalsvu) glaistu. - Kladdkaka – šokoladinis švedų tortas.
- Populiarus ir obuolių pyragas.
- Imbieriniai sausainėliai (plonyčiai).
- Mandel Kakor – švediški sviestiniai sausainiai.
- Vaniljhjrtan – vanilinės širdelės
- Semlor / Semla– klasikinė mielinė desertinė bandelė su plaktu kremu per vidurį. Dar vadinama “fat tuesday” (storojo antradienio) bandele.
- Dammsugare – senovinio siurblio formos nekeptas desertas, viduje naudojamas pyragas (dažniausiai atlikęs pyragas, trupiniai ir švediškas likeris), aplieti šokoladu, marcipanu.
Būdami Stokholme, galite sudalyvauti smagiame pasiplaukiojime baidarėmis mažoje grupelėje su gidu ir tuomet FIKA ritualu-pikniku. Daugiau informacijos ČIA.
Švedai geria daug kavos – jie treti sąraše po Nyderlandų ir Suomijos, tad į savo fika laiką žiūri tikrai rimtai, o Švedijoje turėtumėte gauti tikrai skanios ir kokybiškos kavos, jei esate mėgėjai, kaip kad aš.
Kavinukės Stokholme, kurios ypatingai tiks FIKA kavos ritualui:
- Fabrique – tai vietinio tinklo kavinukės, kurias rasite ir Stokholmo traukinių stotyje, ir kitur Švedijoje. Bet jų cinamono ir kardamono bandelės nuostabios, kepyniai ir kava tikrai kokybiški.
- Johan & Nyström – kavinukė, kurioje jautiesi kaip įšokęs į skandinaviško dekoro katalogo puslapį. Stokholme jų yra kelios.
- Rosendals Trädgård – aplinka pasakiška, sodas toks gražus, kad tikrai patirtis bus puiki, ypač geru oru.
- Café Pascal – tinklinė, bet nuostabias cinamono bandeles gaminanti kavinė Stokholme.
- Cykelcafe – hipsteriška, stilinga vieta, kurioje nėra wifi – puiki proga iš širdies pasikalbėti 🙂
- Kafekoppen, Bellman’s Cafe – šitas kavinukes rasite Gamla Stan rajone – Stokholmo senamiestyje ir kava bei saldėsiai nenuvils.
Gal turite rekomendacijų, kokias dar vietas į šį sąrašą reiktų pridėti? Pasidalinkit 🙂
Švediška njuta
Njuta tai švediškas terminas, apibūdinantis mėgavimąsi akimirką, būnant pilnai dabartyje.
Toks savotiškas “carpe diem” skatinantis “skinti dieną”, bet labiau nukreiptas į lėtesnį gyvenimo tempą, sutelktą dėmesį ir sąmoningai patiriamą džiaugsmą.
Tinklaraštininkė, kurią minėjau, Niki Brantmark kaip tik naują knygą NJUTA (ENJOY, DELIGHT IN). THE SWEDISH ART OF SAVOURING THE MOMENT išleido.
Tipiniai švedai vertina lėtesnį gyvenimo tempą, neromantizuoja perdegimo, yra socialiai atsakingi ir pakankamai santūrūs, mėgsta minimalizmą, vertina gamtą ir šeimą, mėgaujasi tuo, ką gyvenimas duoda.
Jei valgai skaniai – daryk tai saikingai ir nuoširdžiai mėgaukis kiekvienu kąsniu.
Savanoriauk, bendrauk su kaimynais, sodininkauk, gamink rankų darbo dovanas, šokinėk po balas…
Tikriausiai nenustebinsiu pasakydama, kad tipinis švedų gyvenimo būdas ar švedų tradicijos nėra absoliučios ir pačių švedų (tuo labiau, pačioje Švedijoje gyvenančių) yra visokių.
O ir romantizuojame kartais kitų gyvenimą, nepastebėdami savo kultūros grožio…
Tai labiau bendros švedų tautos nuostatos, dažni įpročiai. Kai kas žavi, kai kas galbūt atrodo svetima.
Tai normalu – neturime staiga mesti savo autentiškumo ar kitokios tapatybės ir žūtbūt tapti švedais.
Bet, kadangi skandinavams tikrai neblogai sekasi tvarkytis su įvairiomis socialinėmis problemomis, jie gali pasigirti sveikesniu ir laimingesniu gyvenimo būdu, galime apie tai daugiau pasidomėti ir kai ko pasimokyti. Juk nieko blogo paieškoti įkvėpimo ir kitas kultūras geriau pažinti.
Ko iš švedų norėtumėte pasimokyti Jūs?
Susikeliaukim!
Gaila, kad Jūsų įspūdžius apie Stokholmą perskaičiau jau grįžusi iš jo. Jeigu taip iki kelionės, tai būčiau pasinaudojusi rekomendacijomis ką pamatyti :). Teks pakartoti 🙂
Jeigu kalbėti apie Fika, tai pridėčiau kavinukę Konditori Vasaslätten Haga parke – fantastiškai skanios šiltutėlės bandelės su kardamonu, o ir pats parkas tikrai vertas dėmesio.
Kaip smagu, kad naudinga 🙂 Ir ačiū labai už rekomendaciją pasimėgauti FIKA Stokholme!