Vatikanas žemėlapyje atrodo kaip dar vienas Romos rajonas, tačiau įėję į Vatikaną, oficialiai paliekate Italijos valdas!
Įrašas atnaujintas 2025 m.
Vatikanas
Vatikanas, turintis tik 110 akrų pasaulio nekilnojamojo turto ir mikroskopinį gyventojų skaičių (mažiau nei 1 000), iš tikrųjų yra mažiausia suvereni valstybė pasaulyje.
Du tūkstančius metų Vatikanas priklausė Romai, bet 1929 m. buvo paskelbtas nepriklausoma valstybe (Benito Musolinio dėka).
Šventasis Sostas, kaip nepriklausoma valstybė, turi savo taisyklių sąrašą.
Žinoma, visi lankytojai turi praeiti įprastas saugumo patikras. Bet, jei jau esate Romoje, vizos nereikia ir patekimas neužtrunka ir nėra sudėtingas.
Vatikano aprangos kodas
Taip pat prašoma Vatikano lankytojų laikytis aprangos kodo, per daug neapsinuoginti ir gerbti Romos Katalikų Bažnyčios būstinę. Ypač, jei norite aplankyti Šv. Petro baziliką, nedevėkite trumpų šortų ar berankovių palaidinių, suknelių. Pečiai ir keliai turi būti uždengti. Įėjus į bažnyčias – nusiimama kepurė.
Iš Romos į Vatikaną
Daug kalbėjau apie tai, ką rekomenduočiau aplankyti Romoje, į kurią veda visi keliai.
O Vatikanas yra viduryje Romos – kaip valstybė valstybėje.
Tad lankant Romą, tikrai ir Vatikanui bent pusdienį skirkite ir būtinai pasiplanuokite iš anksto – bilietus, ekskursijas įsigyti anksčiau, nes Vatikane pražūsite laukdami eilėse ir turistų srautuose…
Kaip patekti į Vatikaną?
Mašinos ir autobusai pačiame Vatikane nevažinėja.
Patogiausia važiuoti iš Romos metro iki artimiausios Vatikano stotelės ir toliau eiti pėsčiomis.
Artimiausios stotelės būtų Ottaviano ir Cipro. Abi jos priklauso Romos oranžinei metro linijai.
Jei norite pradėti nuo Šv. Petro aikštės ir bazilikos – Ottaviano metro stotelė bus artimiausia.
Jei nuo Vatikano muziejaus – tuomet Cipro metro stotelė.
Aš susiplanavau viską taip, kad aplankiau netoli Vatikano esančią Šv. Angelo pilį Romoje ir tuomet pėsčiomis nuėjau iki Vatikano.
Ką pamatyti Vatikane?
Vatikanas gali išvarginti dėl turistų minių, ilgų eilių ir patikrų, bet vaizdai, kuriuos pamatysite, tikrai verti vargo. Tikrai labai gražu ir įspūdinga. Skirkite dieną Vatikanui, nepasigailėsite. O ką pačiame Vatikane pamatyti?
1. Šv. Petro bazilika Vatikane
Lankomiausias Vatikano objektas – Šv. Petro bazilika ir aikštė.
Į Šv. Petro katedrą įėjimas nemokamas, bet pasiruoškite, jog reiks atstovėti ilgose eilėse prie apsaugos. Jums pasiseks, jei tai truks tik valandą. Bet ši bazilika tikrai verta dėmesio ir ypač didinga.
Šv. Petro bazilikos kupolas
Bet, jei norėsite aplankyti bazilikos kupolą – tuomet reiks įsigyti bilietą. Siūlau tai padaryti iš anksto. Įskaičiuotas ir audio gidas. Tik palipėti reikia nemažai – iš viso 551 laipteliai. Tiesa, dalį kelio gali padėti įveikti liftas, bet ir tokiu atveju tenka užlipti likusius daugiau nei 300 laiptelių. Vaizdas užlipus vertas vargo, bet laiptai statoki, siauri ir jausmas lipant gana klaustrofobiškas, tad įsivertinkite, ar tai nebus Jums problema.
Šv. Petro bazilikos lubos tokios aukštos, kad neįtikėtina, jog ji vis dar stovi po dviejų pasaulinių karų ir daugybės žemės drebėjimų. Tai didžiausia bažnyčia visame pasaulyje.
Be to, tai vienas svarbiausių krikščioniškojo pasaulio pastatų.
Kai įeisite, dešinėje pamatysite „Pietą“. Tai renesansinė Mikelandželo sukurta skulptūra. Joje vaizduojama Marija, laikanti Jėzaus mirusį kūną ant kelių ir gedinti.
Bazilikoje verta apžiūrėti ir Švento Petro Baldachiną, Šventojo Petro ant sosto statulą ir grottas.
Šventojo Petro ant sosto statulos dešinioji pėda yra nudilusi, nes žmonės ją nuolat liečia, tikėdami, kad tai atneš jiems laimę. Pamatysite eilę žmonių, laukiančių, kol galės paliesti statulą.
Petro baldachinas – tai Berninio sukurtas didelis bronzinis stogelis, žymintis tikslią Petro kapo vietą po bazilika. Po šia katedra buvo palaidotas šventasis Petras, todėl taip ir pavadinta bazilika.
Po pagrindiniu aukštu esančiose grottose yra puošnūs įvairių popiežių kapai ir sarkofagai.
Ekskursija po Šv. Petro baziliką Vatikane
Labai rekomenduoju įsigyti ekskursiją po Šv. Petro baziliką, nes gausite daug reikšmingos informacijos, nepraleisite detalių ir apžiūrėsite svarbiausias objektus, daug turiningiau pažinsite šią vietą.
Nekropolis
Grottos nėra tas pats, kas Nekropolis, kuris yra originali laidojimo vieta, esanti 12 metrų žemiau bazilikos.
Į grottas galima įeiti nemokamai, jose yra tik kelios patalpos (jas galima apžiūrėti per 15 min.), o norint aplankyti Nekropolį, reikia užsisakyti specialią ekskursiją ir skirti daugiau laiko, nes ten yra daugiau lankytinų objektų.
Kai išeisite pro centrinius vartus, dešinėje pusėje pamatysite vieną iš Šveicarijos gvardijos postų (tai oficiali Vatikano kariuomenė) su spalvingomis uniformomis.
Vatikano paštas
Išėjus iš jos po dešine rasite Vatikano paštą. Sakoma, kad tai pats patikimiausias ir greičiausias paštas visoje Italijoje.
Vatikane išsiunčiau tuntą atvirukų. Negaliu pasakyti, kad atėjo labai sparčiai, bet visi pasiekė gavėjus sveiki ir puikios būklės. Siuntimas truko nepilnas dvi savaites. Užeikite ir Jūs – išsiųskite atvirlaiškį sau namo ar artimiesiems, draugams.
2. Šv. Petro aikštė
Šventojo Petro aikštė – tai didelė aikštė, esanti priešais Šventojo Petro baziliką.
Centre aikštės stovi didelis egiptietiškas obeliskas, iš abiejų pusių – du fontanai.
Ją suprojektavo Berninis ir joje turėtų tilpti daugiau kaip 250 tūkst. tikinčiųjų.
Būtent čia galite pamatyti, kaip popiežius kreipiasi į tikinčiųjų minią.
Šv. Petras buvo vienas iš ankstyvosios krikščionių Bažnyčios vadovų, vienas iš dvylikos apaštalų ir pirmasis popiežius.
Šv. Petro aikštė Vatikane laikoma viena didžiausių ir žymiausių aikščių pasaulyje.
Aikštės išorėje iš abiejų pusių yra kolonų eilės, kurios, žvelgiant į aikštę nuo bazilikos pusės, primena dvi rankas, kurios simbolizuoja krikščioniškojo tikėjimo ir meilės kupiną priėmimą.
Ant kolonų pamatysite įvairių šventųjų ir religinių veikėjų statulas.
Iš aikštės taip pat galima pamatyti Apaštališkuosius rūmus, esančius į dešinę nuo Šventojo Petro bazilikos, kurie yra oficiali popiežiaus rezidencija.
3. Vatikano muziejus
Atminkite, kad į muziejus negalima patekti iš Šventojo Petro aikštės, įėjimas yra palei Vatikaną juosiančią sieną.
Vatikano muziejuje eksponuojami nepaprasti meno kūriniai ir skulptūros, kuriuos Katalikų bažnyčia įsigijo per amžius. Ar esante tikintis ar ne – aplankyti Vatikano muziejų ir pasigrožėti nepaprastais meno ir kultūros kūriniais tikrai verta.
Bilietą rekomenduoju įsigyti iš anksto, jei nenorite praleisti papildomo laiko stovint eilėje. Nusipirkus bilietą, galima įeiti be eilės ir taipogi įskaičiuotas audio gidas, yra ir anglų, rusų bei kitos kalbos.
Patarčiau nepasiduoti spaudimui visų bekalbinančių einant link muziejaus ir siūlančių savo paslaugas, nes be jų, jie tvirtina, kad pražūsite ir nieko nepamatysite. Jie nėra oficialūs darbuotojai ir tiesiog eikite link tikslo ir nekreipkite dėmesio, nebent norite užsisakyti gido paslaugas, bet tai geriau padaryti internetu iš anksto. Pavyzdžiui, užsisakyti patikimą, gerai įvertintą ekskursiją po Vatikano muziejų:
Vatikano muziejų galima nemokamai aplankyti paskutiniais mėnesio sekmadieniais.
Aišku, turėkite omenyje, kad tokią dieną lankytojų bus labai daug, galite ir netilpti. Bet, jei tokiu metu kaip tik esate Romoje – bandyti verta.
Ką pamatyti Vatikano muziejuje?
Vatikano muziejuje akis į akį susipažinsite su pasaulinio garso meninkų darbais, pamatysite ir šiuolaikinio krikščioniško meno, kuris taipogi įdomus, galėsite pasėdėti gražiame sode, nueiti išgerti overpriced kavos į Vatikano muziejaus kavinukę ir pamatysite Siksto koplyčią. Joje fotografuoti negalima, turistų minios didelės, bet tai tikrai amą atimanti vieta.
Rasite ir garsųjį Rodino mąstytoją, net ir Salvadoro Dali bei Van Gogh’o paveikslų. Įspūdinga savo akimis regėti ir Rafaelio “Atėnų mokyklos” freską.
Labai daug įstabaus meno ir salyčių, kuriose tik ir norisi viską į save sugerti.
Labai įspūdingi ir sraigtiniai Vatikano muziejaus laiptai.
Beje, kieme rasite ir vandens čiaupus, tad nereiks mokėti už vandenį ir galėsite įsipilti į buteliukus ar gertuvę. Maži dalykai, bet reikšmingi keliaujant.
Siksto koplyčia
Koplyčia pavadinta popiežiaus Siksto IV , kuris XVa. atstatė ją, vardu. Tuo laikotarpiu Perudžinas, Botičelis ir Girlandajas sukūrė freskų seriją, vaizduojančią Mozės ir Kristaus gyvenimus.
1483m. įvyko pirmosios mišios o koplyčia buvo pašventinta. XVI a. pradžioje popiežiaus Julijaus II pritarimu Mikelandželas nutapė 1 100 m² lubų freskų. Lubos ir „Paskutiniojo teismo” freska laikomos genialiausiais Mikelandželo tapybos kūriniais.
Dabar Siksto koplyčioje vyksta konklava, procesas, kuriuo išrenkamas naujasis popiežius.
Siksto koplyčioje norėjosi daugiau ramybės ir laiko apžiūrėti – bet net žiemą turistų srautai beprotiški, o apsauginiai vis šaukia ant fotografuojančių, nors tai daryti ten uždrausta. Taip pat prašoma Sikslo koplyčioje laikytis tylos, gidai papasakoja, ką reikia, prieš įeinant.
Siksto koplyčia yra dalis Vatikano muziejaus – jei norite ją pamatyti, reikia pirkti bilietą į Vatikano muziejų ir ten rasite Mikelandželo šedevrą.
Labai keistas sakralumo derinys su turistinėmis grupėmis ir mindomomis kojomis.
Labai mėgstu Vudžio Aleno filmą “su meile, Roma” , kuriame jie vienoje trumpoje scenoje ramiai vaikštinėja po Siksto koplyčią ir Vatikaną – filmai meluoja, nes taip tuščia ir ramu ten, deja, nebūna.
Vatikanas: istorija pabaigai:
Senovėje ant Vatikano kalvos stovėjo didelis imperatoriaus Nerono cirkas, o jame buvo nukryžiuotas Šventasis Petras ir netoli palaidotas. Po kurio laiko ten buvo pastatyta bažnyčia, o praėjus maždaug 250 metų, imperatorius Konstantinas ant apaštalo kapo pastatė nuostabią baziliką.
Iki XIV a. popiežių rezidencija buvo ne Vatikanas, o Laterano rūmai.
Po Romos imperijos žlugimo popiežiai pasiskelbė savo „bažnytinės valstybės“ valdovais.
Jie Vatikane įsikūrė tik po Didžiosios schizmos( 1377 m.).
XIX a. didesniąją dalį popiežiaus valdomų žemių atėmė naujai susikūrusi Italijos karalystė. Popiežius Pijus IX atsisakė pripažinti Italijos karalystę ir ragino katalikus ją boikotuoti.
Nesutarimai baigėsi, kai popiežius 1929 m. vasario 11 dieną pasirašė su Italijos vyriausybe Laterano susitarimą, kuriuo remiantis oficialiai buvo sukurta nepriklausoma Vatikano valstybė, ir Romos katalikų bažnyčia įgavo išskirtinį statusą Italijoje. 1947 m. Vatikano suverenitetas įteisintas Italijos konstitucijoje.
PS:. Pirkdami bilietus ar įsigydami turus per pateiktas nuorodas, padedate šiam puslapiui, nes Jums tai nieko nekainuoja, o aš gaunu mažą komisinį mokestį. AČIŪ.
Pingback: Kokį įspūdį palieka ROMA? Vaizdingas Romos maršrutas (III) - Kelionduonė
Pingback: Kokį įspūdį palieka ROMA ir VATIKANAS? (II) - Kelionduonė
Pingback: Ką dar aplankyti ir pamatyti ROMOJE? - Kelionduonė
Pingback: Ką būtina aplankyti ir pamatyti ROMOJE? Koliziejus, Romos forumas ir Paladino kalva - Kelionduonė
Pingback: Maršrutas po ROMĄ: ką dar Romoje aplankyti? - Kelionduonė
Pingback: ROMA: 10 lankytinų objektų, ką pamatyti Romoje - Kelionduonė