10 dalykų, kurie pravers GRANADOJE, Ispanijoje

Granadoje – nuostabiame Andalūzijos regiono mieste – su draugu buvom tris savaites Vasario mėnesį. Dirbome nuotoliu ir pamažu keliavome. Pradėjome nuo Malagos, o po Granados dar aplankėme Kordobą, Seviliją. Galiausiai dar ir Lisaboną.

Apie tai, ką reikia pamatyti Granadoje, skaitykite čia: PIRMA DALIS ir ANTRA DALIS.

Bet jaučiu, kad ilgiau čia pabuvus, turiu papasakoti ir daugiau, tad dalinuosi:

TAPAS ir maisto kultūra Granadoje

Vaikščioti į kavines, barus, arbatines yra labai svarbi Granados pažinimo dalis. To niekaip nepraleiskit ir bent vieną kitą vieną aplankykit. Apie restoranus, barus aš pasakojau ČIA ir dalinausi rekomendacijomis.

Powered by GetYourGuide

Tapas tai starteris, užkandis. Granadoje daugumoje vietų tapas gausite nemokamai su užsisakytu gėrimu (alus, vynas, mineralinis ar limonadas), išskyrus kava, arbata.

tapas, granada

Kiekvienas Ispanijos miestas turi savo tradicines tapas (pvz Malaga – uostas ir ten gausu jūros gėrybių, žuvies, bet tapas reikia pirkti atskirai) ir kitokią su jomis susijusią tradiciją. Būtent Granada garsėja tuo, kad čia užkandžiai nemokami. Ir tikrai, jei eisite tik taurės vyno (o alkoholis čia tikrai pigesnis) ir tapas – sumokėsite nedaug, o patirtis bus puiki ir įdomi.

Bet kuriame bare užsisakykite alaus, vyno (N-18 Ispanijoje) ar norimo gaivaus gėrimo ir tai viskas. Dauguma vietų patys parinks Jums užkandį – (mes gavome ir sūrio su krekeriais, ir kumpio, duonelės su alyvuogių aliejumi, ispaniško omleto su bulvėmis ir svogūnu gabaliuką) – bet visada galite paklausti, kokius užkandžius jie siūlo ir išsirinkti, ypač jei kalbate ispaniškai, nes ne visur lengva susikalbėti angliškai.

Yra kelios vietos, kur tapas renkatės patys – pavyzdžiui Tango bare, kuriame lankiausi, reikia už papildomą simbolinį mokestį 0,10 Eur išsirinkti tapa iš sąrašo, kuriame daug picų, buritų, natchos. Visus patiekalus galite užsisakyti didelius, bet ir išsirinkti jų mini versiją ir paragauti prie gėrimo. Labai skanu ir smagu.

Arbatpinigių kultūra nesiskiria nuo Lietuvos – nėra privalomi ar įskaičiuoti, bet visur stengėmės bent 10 proc. nuo sumokėtinos sumos palikti.

Aptarnavimas ne visada labai malonus – Granada pasižymi tuo, kad žmonės šiek tiek grubesni nei kitur Ispanijoje, nepersistengia, bet mūsų patirtis daugumoje vietų gera. Nors ne visur susišnekėjome angliškai – kai kurie šneka geriau, kiti tik vos vos, meniu anglų kalba tikrai ne visur rasit.

Maistas parduotuvėse Granadoje

Apie maisto kaina ir maisto prekių parduotuves Granadoje kalbėjau detaliai ŠIAME ĮRAŠE.
Kai kas pigiau, kai kas brangiau, bet bendrai kainos man pasirodė gana panašios kaip Vilniuje.

Tiek, kalbant apie restoranėlius, užkandines, tiek apie maisto kainas parduotuvėse.

Kokie produktai išskirtiniai Granadoje?

  • Ožkos ir avies pieno sūris ir pieno produktai – kiek skaičiau, Andalūzijos regione neauginama daug karvių, tad čia populiaresnis (nei pvz Lietuvoje) ožkų, avių pienas, tad rasite tikrai nemažai sūrių ir gausesnį kiekį produktų su šiuo pienu (ar maišytu – pirkau ne vieną sūrį, kur ir karvės, ir avies, ir ožkos pienas naudotas).
  • Balti konservuoti šparagai – jie yra tradicinis ispanų kūčių stalo patiekalas ir šiaip jiems įprastas užkandis, jų būna didelių arba smulkučių, jie panardinti į skystį, rasite prie konservuotų produktų. Nepratusiems dažnai neskanu, bet skonis draugų neturi.
  • Daugiau jūros gėrybių nei pas mus – šaldyti aštunkojai, daugiau žuvies ir mažiau įprastų jūros gėrybių.
  • Tortilla tai yra ispanų omletas su bulvėmis, svogūnu. Pamatysite pirkti ir gatavų, ir šaldytų. Kaip ir jų deserto churros – tartum pailgų spurgų.
  • Kumpis, vytinta mėsytė – ir paprastų, pygesnių, ir labai prabangių rasite parduotuvėse. Pasirinkimas didelis ir tikrai skanu.

Pigus alkoholis – alus ir vynas – Ispanijoje

Kas tikrai pigiau Ispanijoje – alkoholis. Mėgstu baltą vyną, o jo butelys čia kainuodavo nuo kokių 2,5 Eur, o pasirinkimas didelis. Tas pats ir kalbant apie alų, sidrą. Tad, jei tik mėgstate, tikrai galima įvairių išragauti (rinkitės ispaniškus, ką jau čia). Gerti alkoholį ir rūkyti Ispanijoje legalu nuo 18 m. Parduodamas visą laiką, kol dirba parduotuvės.

Nežinau, ar gerti alkoholį viešose vietose oficialiai leidžiama, bet tikrai policija negaudo tų, kurie su alaus buteliuku sėdi parke ar vaikšto, į tai žiūrima labai laisvai.

Powered by GetYourGuide

Į ką dar verta atkreipti dėmesį – ispanai geria alų ne puslitriais kaip mes. Užsisakyti alaus – atskiras menas. Granadoje alus dažnai būna caña – mums neįprasta, bet tai reiškia maža stiklinaitė alaus, apie 200 ml. Tokią gausite ir prie dienos pietų ar rinkinio, kur gėrimas įskaičiuotas.

Dar Granadoje ne viename meniu mačiau alų suskirstytą į atskirus segmentus, kurių vienas yra “terceras” – tai reiškia, kad alus yra 0,33 l buteliukuose.
ČIA galite dar pasiskaityti apie alaus užsisakymo tradicijas skirtinguose Ispanijos regionuose.

Mane prajuokino ir pavyzdžiui BURGEN KING greito maisto užkandinė, kurioje renkantis gėrimą, galima pasirinkti ir alų, ne tik limonadus… O ir šiaip, darbo dieną pietaujant Ispanijoje visiškai priimtina yra išgerti alaus ar taurę vyno su patiekalu.

Ar Granadoje legalu rūkyti žolę?

Trumpas atsakymas – ne. Marihuana nėra legalizuota, nuėjęs į parduotuvėlę jos nenusipirksi. Bet laisvai rasite produktų su CBD, kurie neapsvaigina, bet suteikia kitą norimą poveikį.

Bet žolės vartojimas savo reikmėms yra dekriminalizuotas. O ir balkone sau auginti kanapes yra leidžiama, bet nelegalu yra užsiimti platinimu.

Marihuanos suktinių kvapą Granadoje jausite nuolatos, ją drąsiai mieste rūko daugelis. Tad tai tarsi pilkoji zona, vieša paslaptis. 🙂

Powered by GetYourGuide

Nelegaliai ir nebrangiai įsigyti 420 Granadoje labai paprasta, siūlančių sutiksite nesunkiai (bet tai nėra legalu, o ir nerekomenduotina dėl to, kad tai gatvės produktas, kurio sudėtis gali būti kitokia nei galvojate ir pan). Įdomu tai, kad Granadoje yra socialiniai klubai, kurių nariai gali legaliai kas mėnesį gauti tam tikrą kiekį žolės ir ją naudoti. Tam reikia atitikti reikalavimus, turistams įstoti kiek sunkiau, bet laiko turint galima, bet yra toks įdomus fenomenas, informacijos daugiau rasite ČIA, jei įdomu.

Viešasis transportas Granadoje

Realiai, mums jo prireikė labai nedaug, nes visur centre, senamiestyje galima keliauti kojomis. Jei tik mėgstat vaikščioti ir gyvensite netoli centro, gali būti, kad transporto visai neprireiks. Miestas tikrai vaikštomas.

BET transporto yra – juo naudojomės važiuodami į kiną, nes kino teatras Kinepolis nutolęs apie keturis kilometrus nuo senamiesčio ir yra toliau nuo centro. Talonėlį galima nusipirkti vienkartinį pas vairuotojąkaina žmogui 1,40 Eur, vairuotojai priima tik grynais. Norint persėsti – teks pirkti atskirą talonėlį, tad nėra labai patogu. Tiesa, 4 autobusiuko maršruto kaina skiriasi nuo kitų.

Pagrindinis turistaujantiems aktualus viešasis transportas tai maži raudoni autobusiukai senamiestyje ir paprasti autobusai kiek toliau nuo centro, tarkim važiuojant į Granados oro uostą ar autobusų stotį.

Granada turi ir dvi metro linijas bei tramvajų, bet jie važinėja labiau rajonuose, toliau nuo centro, tad daugumai lankančių Granadą jų neprireiks. Beje, bilietėliai kiekvienai transporto priemonei skirtingi, tad viskas gana sudėtinga naujam keliautojui ir, kiek ieškojau, visi transporto bilietai yra pavyzdžiui tik autobusams ar tik metro ir pan.

Jei naudositės tranportu daugiau, galima įsigyti Granados transporto kortelę, kuri kainuoja porą eurų pati, ir ją pasipildyti, tuomet viena kelionė kainuos mažiau. Bet toks variantas apsimokės tik tokiu atveju, jei viešėsite Granadoje daugiau dienų ir kasdien naudositės viešuoju transportu.

Powered by GetYourGuide

Vietiniai taksi visur senamiestyje – matysite juos prie Plaza Nueva sustojusius, jais daug kas naudojasi. Kiek pigesnis variantas, kuriuo teko Granadoje naudotis – UBER. Gaila, kad Granadoje neveikia Bolt (kaip Malagoje, kur teko kviestis), bet su UBER programėle nesunkiai čia išsikviesit. Beje, maistui užsisakyti Granadoje naudojama irgi UBER (eats) ta pati programėlė telefone.

ŠTAI ČIA rasite visą tikslesnę informaciją apie bilietus viešąjam transportui, žymėjimą (jei perkama automate) anglų kalba.

Gryni pinigai (efectivo)

Daugelis mūsų jau įpratę visur atsiskaitinėti vien kortele (ar telefonu), bet Granadoje grynų mums prireikė. Ne tik arbatpinigiams kavinėse, paremti prašančius po kokį eurą ar įmesti kaip depozitą į muziejaus spintelę…

Beveik visur galėsite ramiai atsiskaityti kortele, bet yra kavinių ir parduotuvėlių, kur nurodyta minimali suma, norint atsiskaityti kortele, tad mes mokėjome grynais. Perkant vienkartinius bilietus iš vairuotojo autobuse irgi galėjome atsiskaityti tik grynais ir nepriėmė didesnių kupiūrų nei 10 Eur. Buvom ir kavinėje, kur nepriima kortele.

Pavyzdžiui KFC nei man (swed) nei draugui (seb) neleido atsiskaityti kortele ir metė klaidą, priėmė tik mano (swed) kreditinę. Ir tikrai buvo dar viena kita vieta, kur mūsų kortelės neveikė. Granadoje verta bent kokių 50 Eur įsimesti smulkiau, kad turėtumėt, jeigu kas 🙂

Bilietai į Alhambrą

Powered by GetYourGuide

Nusipirkite iš anksto – kadangi žiema, aš naiviai tikėjausi, kad likus porai savaičių dar tikrai gausiu, bet nebegavau bilieto, kur įskaičiuoti visi objektai, tad pirkau nekombinuotą ir ne viską pamačiau. Apie tai dalinausi ČIA. Bet patiko. Labai.

Siūlau pirkti iš oficialaus puslapio, jei keliaujate savarankiškai. Jei norite su gidu, ekskursija, galite rinktis variantus iš get your guide, kitų patikimų puslapių. Bet lyginkite kainas, nes pačioje Granadoje nemažai pardavinėjančių bilietus gerokai brangiau nei pirktumėte kitur ir pan.

Spanglish?

Aš kalbu laužytu B1 lygiu ispaniškai, bandydavau užsisakinėti ir lengvesnius pokalbius palaikyti ispaniškai. Kartais pavykdavo, bet kartais aš jiems kalbėdavau ispaniškai, jie man vis tiek atsakinėdavo angliškai, nes akivaizdžiai jautė, kad nesu ispanakalbė…

Draugas ispaniškai nekalba ir visur kalbėjo angliškai – vienur susišnekėdavo, bet daug kur su juo šnekėdavo ispaniškai arba pusiau angliškai, pusiau ispaniškai, buvo ir padavėjų bei kasininkų, kurie angliškai visai nešnekėjo, buvo tokių, kurie kalbėjo visai neblogai.

Bet tikrai nemažai ispanų nekalba angliškai gerai. Juos supa ispanų kalba – jie net visus filmus kine įgarsina ispaniškai (o ne tik deda titrus), daug kur groja ispaniška muzika. Juos mažiau supa anglų kalba nei mus, bet centre visur spanglish susišnekėsite – tai toks ispanų pagrindinių žodžių ir anglų mišinys, kuris padės susikalbėti.

O bent jau sveikintis, pasakyti “ačiū” ar pagrindines frazes tarti tos šalies, kuriose vieši, kalba, man atrodo, mandagumo ir pagarbos ženklas. Ypač, jei ta kalba nėra labai svetima ir tai nėra sudėtinga ar labai nepažįstama.

BLA BLA CAR

Jei automobilio nesinuomojate, labai verta instaliuotis BlaBlaCar programėlę telefone, kurioje žmonės važiuoja įvairiais maršrutais ir siūlosi pavežti, išeina pigiau nei autobusu ar traukiniu, o ir pabendrauji, kartais laikas būna patogesnis. Mes iš Malagos į Granadą važiavome su BlaBlaCar vairuotoju, taipogi iš Malagos day-trip’ą pasidarėm į Rondą ir irgi naudojomės BlaBlaCar važiuodami pirmyn atgal.

Autobusų variantų dar rasite BusBudFLIX BUS platformose.
Kelionėms traukiniais variantų rasite TrainLine , RailEurope.

O jei turite vairuojančių savo tarpe, Andalūzijoje daug kas renkasi automobilio nuomą, nes labai patogu ir daug pamatai, o dar sutaupai. Galite variantų paieškoti EconomyBookingsRentalCars , AutoEurope platformose.

Dagiakultūrė Granada

Čia daug arabiškų ir vosokių užkandinių, parduotuvėlių labai daug. Ir tai svarbi Granados kultūros dalis. Siūlau Granadai duoti laiko, daug vaikščioti, lankyti barus, vaikštinėti ir atrasti jos žavesį. Aš išvažiavau su nuotaika, kad būtinai dar sugrįšiu.

PS:. Pirkdami bilietus ar įsigydami turus per Get Your Guide, padedate šiam puslapiui, nes Jums tai nieko nekainuoja, o aš gaunu mažą komisinį mokestį. AČIŪ.